0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 12.

Enyhíthetők lennének az aszályok az Alföldön

Az ELTE kutatói összefoglalták, mitől volt annyira nehéz 2022 nyara az ország keleti részén, és javaslatot is tettek a megoldásra.

Timár Gábor és Székely Balázs, a Geofizikai és Űrtudományi, illetve Jakab Gusztáv, a Környezet- és Tájföldrajzi Tanszék munkatársai ezért azt javasolják, hogy

az alföldi táj egy részén – becslés szerint összesen legalább egy megyényi területen – vissza kell állítani a vizes élőhelyeket, a réteket-legelőket, sőt ezekre a helyekre a téli időszak és a hóolvadás többletvizeit el kell juttatni máshonnan is.

Itt a talajszerkezet természetes vagy gyorsított helyreállása mellett a nyári időszakban jól párologtató növényzet visszatelepülését is engedni vagy támogatni kell.

Ez garantálhatja, hogy ismét lehessenek zivatarok az aszályos években is, ami a mezőgazdasági területekre is juttat csapadékvizet. Ezek a „párologtató területek” az Alföld legalacsonyabb zónáiban, a mezőgazdaságilag legkevésbé értékes földekből alakíthatók ki, ahol a talaj amúgy sem optimális a szántóföldi művelésre.

Az ELTE kutatóinak meglátásai cáfolni látszanak azt a sokak által igaznak vélt állítást, miszerint a jégkármérséklő rendszer alkalmazása miatt maradna el a csapadék az Alföldön. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara tájékoztatása szerint az általuk működtetett jégkármérséklő rendszer az ország 986 pontjáról – 219 automata és 767 manuális talajgenerátor segítségével – juttat ezüst-jodidot a felhőkbe.

A generátorokat 2023-ban – az április 15-e és szeptember 30-a közötti védekezési szezonban – 96 napon kellett, összesen 176 639 üzem-órára bekapcsolni.

Az eredmények pedig beszédesek: a gazdálkodók 2023-ban csak 30 678 hektárra jelentettek be jégkárt, míg 2017-ben, az utolsó évben, amikor még nem működött az országos rendszer, jóval több mint kétszer ekkora területre, 72 ezer hektárra.

 

Forrás: ELTE TTK Földrajz- és Földtudományi Intézet

Ez is érdekelheti:

Kézműves és kistermelői tagozat alakul a dél-alföldi régióban

Ahol a víz az úr

Forrás: Magyar Mezőgazdaság

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: