Gyűlnek az adatok
Az adatok gyűjtése a szántóföldi termesztésben fontos, az üvegházakban pedig elengedhetetlen. Minden mérhető paramétert gyűjteni és tárolni kell, kezdte előadását Ujszászi András, a Gremon Systems Zrt. termelési és fejlesztési igazgatója. Az üvegházi hajtatás során a legnagyobb költség és a legnagyobb kihívás egyaránt az emberi munkaerő. Minden, ami automatizálható, robotizálható, hozzájárul ahhoz, hogy az ágazat versenyképes és hatékony legyen. Intenzív termesztési környezetben a több adat jobb, ezért cégük a növényekkel kapcsolatos adatok összegyűjtésével, elemzésével és értékelésével segít a helyes döntések meghozatalában. 5-60 percenként mérnek 25 paramétert, így évi 80 millió adat kerül mentésre klímaegységenként. A mérések mellett az adatok kiértékelésére is fejlesztettek saját szoftvert. Ennek egyik, a gyakorlat számára is jól hasznosítható kimeneti adata a négyzetméterenkénti biomassza növekedése a beérkező energia arányában. Így napi szinten, grammban megadva nyújt viszonyítási alapot a termesztés hatékonyságára. A tízéves munka során összegyűjtött adatok komoly alapot jelentettek ahhoz, hogy a Gremon Systems együttműködést kezdjen a holland Blue Radix céggel az autonóm üvegházak fejlesztésében. A konzorciumi projektben a hazai fejlesztők az öntözési modul kidolgozásában vesznek részt. A Blue Radix ugyanis olyan megoldást keresett, amely valós időben ad visszajelzést a növények reakciójáról, és erre a cég fejlesztését, a Trutinát találta a legmegbízhatóbb eszköznek.
Hidrokultúrában termesztők a sok évtizedes gyakorlat szerint szinte minden esetben együtt dolgoznak szaktanácsadókkal a külső kontroll és a legfrissebb kutatási eredmények, információk ismerete érdekében. Ennek menete, hogy az üvegházban tapasztalható állapotok alapján a termelő és a szaktanácsadó a személyes konzultáció során egy-két hétre előre elkészítik a termelési tervet. Ennek pontos betartása ez esetek többségében nem sikerül, mert a kertészek túlterheltek, az üzemméretek nagyok. Ekkor lehet jó megoldás a számítógép-vezérelt, komplex rendszerek használata. Ujszászi András szerint a jelenlegi fejlesztési szinten ott tart az autonóm üvegházak rendszere, hogy a szakember, akinek van érzéke és szeme hozzá, jól meg tudja határozni a termesztési irányt és a meglévő rendszerek azt precízen le tudják követni. Az adatok gyűjtésével az a cél, hogy amikor már nem lesz elég szakember, akkor a korábbi adatokból, korábbi esetekből a mesterséges intelligencia végezze el a korrekciót az üvegházban. Ilyen teljesen autonóm rendszer még nincs, de a fejlesztésnek egyértelműen ez az iránya.
Az ár-érték arányt nézik
A kertészeti ágazatban különösen fontos a szakmai elhivatottság, kezdte előadását Feczák János. A Hódkertész Kft. ügyvezetője elmondta, hogy a 2001-ben indított családi vállalkozás mára cégcsoporttá nőtte ki magát. A szűk családi gazdaság egy 15 hektáros kertészet, ahol már 2010-ben felmerült a pótmegvilágítás gondolata, azonban a Philips rendszereit több kiállításon is megvizsgálva, az előnyöket sorba véve Feczák János szerint „nem jött ki a matek”. 2021-ben jutottak el odáig, hogy úgy döntöttek, a számok alapján is megéri a beruházás, azonban amikorra végeztek a kivitelezéssel, az energiaárak az egekbe emelkedtek. Így minden számítás teljesen felborult. A két év nehézségei után abban bíznak, hogy idén már jobban alakulnak a számok. A világítás, mint technikai elem a legköltségesebb beruházás egy üvegházban, és Feczák János tapasztalatai szerint önmagában „édeskevés”. A különböző elemeket értékesítők nagyon értenek a saját területükhöz, világítás, üveg, fémszerkezet, öntözés stb., de hogy ezek egyben összeépítve, rendszerként használva hogyan működnek, azt már senki nem tudja. Ezt a gazdálkodónak kell kitapasztalnia, vagy az információkat innen-onnan beszereznie. Ezért a Hódkertész az új üvegházak építésénél már nem azt figyeli, hogy összességében olcsó legyen, hanem hogy ár-érték arányban megérje.
A rendszerek megválasztása és üzemeltetése kapcsán szintén felmerülhetnek komoly szakmai kihívások. A levegőcserére most készült el egy beruházásuk. A téli időben jelentős károkat, virágvesztést okozhat, ha hirtelen áramlik be a külső hideg levegő. Az új AirTreatment rendszer ugyan költséges és energiát fogyaszt, de segít a hőmegtartásban.
A Hódkertésznél a fűtést geotermikus energiával tervezték megoldani. A számítások után a gyakorlatban szembesültek vele, hogy a paradicsom fejlődése során, főleg a virágzáskor olyan intenzív a növények hőigénye, hogy a rendszerük ezt éppen csak ki tudja szolgálni. A rendszerek megbízhatósága szintén fontos. Feczák János elmesélte, milyen hatalmas kihívással szembesültek, amikor mínusz 10 °C-ban meghibásodás történt, és az üvegházban esett a hőmérséklet. Ilyen hiba alkalmával a lámpák felkapcsolásával, magas tőszámmal intenzíven tartott paradicsom esetén szinte biztos lett volna a virágvesztés. Márpedig ha a termesztőházban lévő 100 ezer növény mindegyikéről csak egy virágot veszítenek, az mostani árakon számolva több 10 millió forint veszteséget jelent. A szakember szerint nagyon felkészült szakmai stábra van szükség ahhoz, hogy a jelenlegi technológiák mellett a legjobb megoldást megtalálja egy kertész.