Sokan nincsenek tisztában vele, de a GMO megtalálható Magyarországon forgalmazott húsokban, borokban, sörökben, sajtokban, valamint a gyógyszeripar is előszeretettel alkalmazza a technológiát.
Sok országban nem fogadják el a GMO-jelöléssel ellátott élelmiszereket, aminek a fő oka, hogy az élelmiszerhiány nem fenyegető. A technológia inkább a fejlődő országokban népszerű – na meg az Egyesült Államokban, ahol évtizedek óta tiltás nélkül alkalmazható. Az amerikai kontinens egésze kedveli a technológiát, hiszen Brazília, Argentína és Kanada is toplistás a biotechnológiával művelt területek nagyságát illetően. Azonban Afrikában – ahol legfenyegetőbb az éhínség – korántsem bővül ennyire a GM piac.
Mivel ezek szolgálnak az állatok takarmányául, az ilyen országokból érkező húsokban általában megtalálható a GMO-komponens, ami minket is érinthet. És itt érdemes bővebben kitérni a szabályozásra.
Köztudomású, hogy az Európai Unióban szigorú szabályok vannak érvényben, és az Európai Bizottság előzetes engedélye nélkül sem termeszteni, sem pedig forgalmaznia nem lehet GMO-val érintett termékeket. A Bizottság engedélye azonban még nem jelenti azt, hogy a közösség egész területén megtalálható lesz az adott termék, mivel a tagállamok saját hatáskörben tilthatják meg azokat.
Azzal azonban már kevesebben vannak tisztában, hogy vannak olyan, EU-n belül is legálisan forgalomba hozható termékek, melyekben található genetikai módosításon átesett komponens. Így van ez Magyarországon is, ahol termeszteni ilyen növényeket szigorúan tilos, sőt, az Alaptörvény tiltja.