A petézés megindulásakor ebből az élelemkészletből még bőven van, és vitathatatlan, hogy a bőséges élelemmel rendelkező méhcsaládok mindig gyorsabban fejlődnek, mint a szűkölködők. Már csak a fészket kell erősen takarni, működtetni a meleg vizes itatást, és a fejlődés lendületes lesz.
Az első tavaszi átvizsgálás
A családok első vizsgálatára a tisztulást követően kerülhet sor. Ilyenkor már legalább két kereten kell lenni fiasításnak. Ha a hőmérséklet 14-16 Celsius-fok, és napsütéses az idő, kinyithatjuk a kaptárakat. Kaptártípustól függően felnyitjuk vagy levesszük a tetőt, és kivesszük a takaróanyagot. Közben figyeljük a család hangját, mert ezek a munkák zajkeltéssel járnak. Kedvező jel, ha a család ilyenkor kissé felzúdul, majd visszacsendesedik. Még bele sem néztünk a kaptárba, de már két dolgot megtudtunk: van anya, és nem éheznek a méhek. Ha a család felzúdul és nem csendesedik el, annak két oka lehet: anyátlanok és/vagy éheznek. A zajkeltés hatására a méhek egy része feljön a léputcákból, így a fólián keresztül is jól látható a család kiterjedése. Ebből is következtethetünk a telelés sikerére.
Ilyenkor mellőzhetjük azt a gyakorlatot, miszerint először mindig a második keretet kell kivenni a kaptárból. Levesszük a fóliát, és kis füst kíséretében óvatosan kiemelünk egy keretet onnan, ahol a legtöbb méh van. Teljesen ki sem kell vennünk, csak addig, hogy ráláthassunk mindkét oldalára. Így megláthatjuk a keret mindkét oldalán, hogy van-e még mézkoszorú és nyitott, illetve fedett fiasítás. Ha látjuk mindezeket, a keretet visszatehetjük, és zárhatjuk a kaptárt.
Vannak, akik tovább szűkítik a fészket, hiszen a kora tavaszi népesség kisebb, mint az őszi betelelő állomány. A szélső – méhek által nem látogatott – kereteket kivehetjük, és ha van oldalsó takarás, azt vegyük szűkebbre. A keretek tetejére még egy réteg takaróanyagot is helyezhetünk, a minél több meleg levegő benntartására.
Ha rendellenességet nem tapasztalunk, nem kell anyát keresni, nem kell a kereteket kivenni, és még fenékdeszkát sem kell takarítani.
Más a helyzet akkor, ha erős zúgó hangot hallani a kaptárból. Ilyenkor ki kell venni a kereteket és megállapítani a zúgás okát. Ha nem találunk sem fiasítást, sem anyát, akkor a családot egyesítenünk kell másik anyás családdal. Ha nincs vagy kevés az élelem, akkor puha cukorlepényt tegyünk a keretekre. A lepény egyik oldalán a fóliába éles eszközzel vágjunk egy vagy két ablakot, a fóliacsíkot húzzuk le, és a lepényt borítsuk rá a keretekre. Híg szörp nem javasolható, mert a korai időszak hideg időjárása miatt nem hordják el a méhek.
A problémás családokat jegyezzük fel. Írjuk fel, hogy mit tapasztaltunk, mit tettünk és legközelebb mit kell tennünk.
A sorozat korábbi részei: