A korábbi évek fertőzései, kártételei alapján dönthetnek
Talán a platánnál a legindokoltabb, de a felsorolt fajoknál is szóba jöhet ez a tavaszi kezelés.
A gombák közül kiemelném a platánon az apiognomóniát, mely 2021-ben néhol 90%-os lombhullást is okozott. A lehullott leveleken és az ágak sebeiben telel át a kórokozó. Ahol elmaradt az őszi lombgyűjtés, azt még lehet pótolni, majd a rezes-olajos lemosást javaslom.
A rózsa csillagpenésze (diplokarponos betegsége) is a lehullott vagy a töveken maradó levelekről és a vesszőkről indítja a fertőzést, és akár teljes lombhullást is okozhat. A mulcsból nehéz kiszedni a beteg leveleket, ezekben az ágyásokban még indokoltabb lehet a permetezés.
Az olajtartalmú rovarölő szerekkel azokat a rovarokat, atkákat gyéríthetjük, melyek a fás részeken tartózkodnak, ott telelnek. A Vektafid A engedélyezett közterületre. Az egyre nagyobb gondot okozó lisztharmatok ellen inkább megvárnám a kisleveles állapotot vagy akkor ismételném is a permetezést.
A kalcium-poliszulfid hatóanyagot – az olcsóbb hatósági eljárás miatt – lombtrágyaként engedélyeztették Tiosol lombtrágya néven. Ennek is van növényvédelmi mellékhatása.
Nagyszerű hír, hogy egy kollégánk kérelmére a Nébih 2024. február 20-án megadta a szükséghelyzeti engedélyt a tribázikus rézszulfát hatóanyagú Cuproxat FW közterületi felhasználására. Valószínűleg más kérelmezők is megkapnák az engedélyt. Idézek az engedélyből: „A Cuproxat FW gombaölő szer felhasználható Magyarország közterületein díszfák és díszcserjék gombás betegségei ellen legfeljebb öt alkalommal, 4,0 l/ha dózisban 600-1500 l/ha permetlével kijuttatva.”
Modern molekulájú, aprószemcsés és kedvező pH-jú ez a gombaölő.
Zsigó György
Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara