Egyebek között ezekre a kérdésekre keresték a válaszokat és a megoldásokat az idei Eger Wine Meetup konferencián az Eszterházy Károly Katolikus Egyetemen.
Azon fölösleges vitatkozni, hogy van-e éghajlatváltozás, szögezte le António Castro Ribeiro. A portugál Bragancai Műszaki Egyetem növénytermesztési technológiai tanszékének docense az éghajlatváltozás hatásainak enyhítésére irányuló stratégiákkal foglalkozik, és előadásában annak a kísérletnek az eredményét mutatta be, hogyan lehet kaolin alkalmazásával megvédeni a szőlő lombozatát és a termést a napégés ellen.
Lombvédelem kaolinnal
Az időjárás-előrejelzéseket vizsgálva azt láthatjuk, hogy
Növekszik a hőhullámok száma és intenzitása is: jelenleg évente egy-két alkalommal mérnek kiugró hőmérsékletet, ami az évszázad végére tíz-tizenkétszer fordulhat majd elő. Az átlaghőmérséklet pedig 3-5 °C-kal lesz magasabb a mostaninál 2050-ben. Ezek a jelenségek fokozatosan húzódnak észak felé, és például Magyarországon is hasonlóak lesznek a klimatikus viszonyok már az évszázad közepén, érzékeltette a problémát a docens.
A szőlő magas hőmérsékletnek és fényintenzitásnak van kitéve, ugyanakkor alacsony a páratartalom és növekszik a vízhiány, ezek kedvezőtlenül hatnak a termés mennyiségére és minőségére. Bár a szőlő csodálatos növény, képes alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez, de 35 °C felett már nem tudja kivédeni a káros hatásokat, csökken a levelek fotoszintetikus aktivitása és ezáltal a bogyók számára elérhető szénhidrát mennyisége, a leveleken napégés, a gyümölcsökben töppedés alakul ki.
A docens szerint különféle zöldmunkákkal és talajmunkával lehet enyhíteni a fölmelegedés hatásait a szőlőben. Ennek egyik módszere a lombozat védelme kaolin kijuttatásával, ami az évek óta tartó kísérlet szerint eredményesen megvédi a leveleket a túlzott fényhatástól.