0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 13.

Atkák és pókok a környezetünkben

A pókszabásúak izgalmasak, közeli rokonságban állnak a rovarokkal. A mozikból nézve elég izgalmas a pókélet. Persze, vannak hátulütői is…
Az atkás növények fejlődése lassul, idővel leáll, leveleik elveszítik élénkzöld színüket, mattulnak, később ólomfényűvé válnak, sárgulnak, lehullnak.

A lombot közelről megnézve tűszúrás jellegű, pontszerű elhalásokat láthatunk. Erős fertőzés esetén észlelhetjük az állatok finom szövedékét, egy nagyítóval pedig a tettesek is megfigyelhetők.

Hívjuk segítségül a ragadozó atkákat

Az atkák a száraz, meleg időjárást kedvelik, ezért gyakran előfordulnak szobanövényeken is. Mit tehetünk ellenük? Érdemes mindent bevetni, ezt hívják integrált növényvédelemnek. Megéri kicsit gyakrabban öntözni, akár a lombot is benedvesítve, mert a párás élőhelyeket kevésbé kedvelik. A szobanövényeket langyos vízzel rendszeresen zuhanyoztassuk le, ez a port is lemossa a levelekről, és az atkák életkörülményeit is rontja. A kertben is sokat segít a rendszeres, bőséges öntözés, odafigyelve a fajok vízigényére.

A kereskedelemben kaphatók ragadozó atkák: ezek elsősorban zárt termesztőberendezésekben, fóliasátrakban, üvegházakban válnak be.

A takácsatkákkal táplálkozó predátorokat egy fűrészporon alapuló megoldás segítségével szaporítják fel. Ezt a poros keveréket kell kiszórni a levelekre, de kaphatók ragadozó atkákat tartalmazó, felakasztható tasakocskák is, melyekből önállóan bújnak elő. Biotermesztésben elterjedt, igazán környezetkímélő ez a megoldás. Ha ilyen állományokban permeteznénk, mindenképp végig kell gondolni, hogy a kijuttatásra szánt növényvédő szer milyen hatással lesz majd a ragadozó atkáinkra.

Bevethetjük az atkaölő szereket

Természetesen vannak az atkák ellen kémiai eljárások is. A kéntartalmú szerek erősen gyérítik a tojásokat, ráadásul természetes eredetű anyagként az ökologikusabb szemléletű technológiákban is felhasználhatók. A rovarölők közül néhánynak van atkaölő mellékhatása, és a vegyipar is fel tud mutatni kifejezetten az atkákat célzó készítményeket. Ezek az akaricidek.

Van közöttük olyan is, amelyik a ragadozó atkákat kíméli, de a növényekkel táplálkozó, károsító fajokat könyörtelenül elpusztítja.

A felhasználás során magától értetődően tartsuk be a csomagoláson feltüntetett előírásokat, és figyeljünk az időjárásra. Több atkaölő is van, ami nagyon alacsony hőmérsékleten vagy éppen hőségben nem hatékony, akár perzselést is okozhat.

Megítélésük megosztó

Ezek mind vadászok. Rovarokkal táplálkoznak, emiatt aztán azt mondjuk róluk, hogy hasznosak, pedig nem válogatnak, mindent elejtenek. A levéltetveket ugyanúgy bekajálják, mint a levéltetveket fogyasztó fátyolkákat, vagy éppen a beporzó rovarokat. A többségük hálót sző, ebben hintázva várja az áldozatát, amit aztán mérgével elpusztít vagy megbénít, és a feloldott belsőségekből létrejött masszával táplálkozik.

Több ezer faj létezik, nagyon különbözőek, de a családi életük hasonló. A hazaiak jó része egy évig él, tojás alakban telelnek át, tehát a szülők sosem találkoznak az utódaikkal.

Talán jobb is, mert előfordul például, hogy a tesók levadásszák egymást, de van olyan is, hogy a nőstény párosodás után elfogyasztja a hímet. A kertben a pókok jelenléte elég megosztó. A felvilágosultabbak tudják, hogy fontos szerepet töltenek be a rovarpopulációk szabályozásában, még ha nem is olyan nagyétkűek. Jól bírják a koplalást, de ahol több a táplálék, ott jobban érzik magukat, nagyobbra nőnek.

A klasszikusok

A koronás keresztespók (Araneus diadematus) a kertek egyik leggyakoribb lakója. Hálója szabályos, kerek, általában nyitott térben, függőlegesen áll, mert a készítője inkább repülő rovarokra vadászik. Különösen jól érzi magát a lámpák, a kerti világítás közelében, ott az éjszakai rovaroktól nagyra és kerekre hízik.

A nőstények akár 1,5 centiméternél is nagyobbra nőhetnek. A csípése nem jelent komoly gondot az emberekre nézve, bár fájdalmas, viszket, lassan gyógyul.
keresztespók
A keresztespók
Forrás: Kertbarát Magazin

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: