Az új rendszer elősegíti az egészségtudatos vásárlást, valamint a borászatok számára is jelentős előnyökkel jár, egyrészt csökkennek az adminisztratív terheik, másrészt eleget tesznek az EU által előírt tápérték-jelölési kötelezettségnek, hangzott el a hegyközségek által szervezett sajtótájékoztatón.
– hívta fel a figyelmet Brazsil Dávid, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa főtitkára, hogy a szakmának nincsenek titkolnivalója.
Az Európai Unió a borászati termékek tápértékének és összetevőinek jelölésére vonatkozó rendelet szabályokat megváltoztatta, a módosításokat 2023. december 8. napjától kell a tagállamoknak alkalmazni. A borászati termékeken többletinformációkat kell feltüntetni. Így kerül fel a tápértékjelölés (energiaérték, zsír-, telített zsírsav-, szénhidrát-, cukor-, fehérje- és sótartalom), az adalékanyagok (a borászati eljárásokból adódó adalékanyagok), valamint a felhasznált összetevők.
Az agrártárca, a Nébih és a HNT együttműködésében gyors és egyszerű megoldást kínálnak azzal, hogy a borosüvegen egy QR kódon keresztül a termékre vonatkozó információkat egy központi honlapon (winelabel.hu) teszi elérhetővé. A borászok számára ez nem jelent többlet adatszolgáltatást, mivel a termékinformációk az engedélyezési eljárás során elérhető adatokból állnak össze.
Dr. Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár a tájékoztatón kiemelte, az Agrárminisztérium (AM) a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatallal (NÉBIH), és a Hegyközségek Nemzeti Tanácsával (HNT) közösen kidolgozott egy új, borászati termékekkel kapcsolatos digitális tápértékjelölési rendszert, melyet a HNT a hegyközségi tagok részére, a tagságukhoz kötődően térítésmentesen biztosít.
A Winelabel elősegíti az egészségtudatos vásárlást, valamint a borászatok számára is jelentős előnyökkel jár: az egyszerűbb adminisztráció révén csökkenthetik az adminisztratív terheiket, miközben eleget tesznek az EU által előírt tápérték-jelölési kötelezettségnek. Mindezek mellett a rendszer a magyar borászatok versenyképességét erősíti, hiszen az EU-s tagországok közül a leggyorsabban ez a rendszer tud információt biztosítani. Fontos, hogy ezzel a HNT tagognak nincsen plusz feladatuk, a feltöltést automatikusan elvégzi a HNT a Nébih adatai alapján.
A digitális jelölésrendszer a termékcímkéken található QR kódok segítségével teszi lehetővé, hogy a fogyasztók közvetlenül online férjenek hozzá a borászati termék részletes tápérték-adatokhoz. A tápérték jelölésre használt QR kódot egy benne megjelenített i-betű különbözteti meg az esetleg már meglévő marketing célú QR kódtól.
A rendszer 2024. április 1-től válik elérhetővé. Az alkalmazás fejlesztését és fenntartását a HNT végzi, garantálva a mindig naprakész információ biztosítását.
A Winelabel kezdeményezés hozzájárul az élelmiszer-biztonság és átláthatóság fokozásához, és támogatja a hazai borászatokat abban, hogy a digitális kor kihívásainak megfelelően alkalmazkodjanak.
A digitális megoldások felhasználása mellett azonban továbbra is megmarad a hagyományos címkeelemek használata azon borászatok számára, akik a digitális platformokat nem kívánják vagy nem tudják igénybe venni.
Az európai uniós előírásokhoz való alkalmazkodás és az új digitális tápértékjelölési rendszer bevezetésével a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa ismét bizonyítja elkötelezettségét az innováció, a fogyasztói tudatosság területén és a szolgáltató köztestületi modell mellett.
emelte ki Dr. Brazsil Dávid, a HNT főtitkára. A szakember hozzátette, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa az Agrárminisztériummal közös célja, hogy a szolgáltatást a stratégiai partnerszervezetek részére is biztosítsa a jövőben, amennyiben az uniós jogszabályok ezt lehetővé teszik.
Ez is érdekelheti: