0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 13.

Idény előtti felkészülés

Demjénben, az Egri Korona Borházban került sor a Tész-Ész Nonprofit Kft. évadnyitó kertészeti tanácskozására. A résztvevők a tavaszi teendőkhöz, az idényre való felkészüléshez kaptak szakértő iránymutatást.

A permetezőgépek felülvizsgálatáról készült előadni Dömötör István, az alsónémedi Agrárközpont vezetője, távollétében Csizmadia György, a Tész-Ész ügyvezetője beszélt a témáról. Elöljáróban hangsúlyozta, hogy

háromévente kötelező a felülvizsgálat, az új permetezőgépek esetében pedig az első öt éven belül.

Az ellenőrzést végző állomások és az eredmények adatbázisát a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal kezeli, és nekik kell bejelenteni a felülvizsgálat idejét és helyét három nappal a tényleges vizsgálat előtt. Minden permetezőgépen kell lennie egy egyedi matricának, ami a nyilvántartás alapja. Egyre több támogatáshoz szükséges GPS-alapú fotó, így van ez a permetezőgép-felülvizsgálat esetében is. Tapasztalatok szerint a gazdák nagy része jól karbantartja a gépeit, és a kisebb hiányosságokat a helyszínen orvosolni lehet. Erre az állomások fel is vannak készülve.

Manapság a korszerű permetezőgépekkel való munka más problémát is fölvet: a növényvédő szerek engedélyében megadott dózis nem alkalmazkodik sem a fák méretéhez, sem a kis lémennyiséggel is pontosan dolgozó gépekhez.

Egyelőre kevés olyan szer van, amit a koronamérethez igazított dózisban szabad használni. Egy azonban biztos: nem szabad tévedni a dokumentációval, mert a gyümölcstermesztés gazdaságosságához szükség van az uniós támogatásra, annak pedig feltétele a pontos nyilvántartás.

Keresettek a héjas gyümölcsök

Rácz Szabó Róbert, a Pullulo faiskola vezetője a héjasok növekvő népszerűségéről beszélt. Más gyümölcsökkel ellentétben folyamatosan nő a mandula, mogyoró, diófélék, pisztácia fogyasztása, ezáltal a termesztői érdeklődés is élénk.

A mogyoró kapcsán elmondta, hogy azt is oltványként érdemes ter­meszteni, hogy ne kelljen megküzdeni a sarjakkal, ugyanis egy sima mogyoróbokor alól évente három-négy alkalommal kell eltávolítani azokat.

Léteznek már Corylus avellana-szelekciók is, amelyek kevesebb sarjat hoznak, ilyen az IRTA MB 86 vagy a Tonda Bianca, de még jobb török mogyoró (Corylus colurna) alanyra oltani a mogyorót. Ez a faj ugyanis igen jó szárazság- és hőtűrő, kiváló törzset nevel és tökéletesen összefér a mogyorófajtákkal. Egyetlen hibája, hogy szabad gyökérrel nagyon érzékeny a kiszáradásra, ezért már csak konténeres szaporítóanyagot készítenek belőle a faiskolában. Törzses mogyoróból 6 × 4 méter térállású ültetvényt lehet létrehozni.

Az USA-ban síkfalmetszővel metszik a koronát, mindig csak egy oldalról, így négy év alatt érnek körbe egy 50 centiméter magas törzsű fácskán.

Az ültetvénybe körülbelül 20% porzófajtát kell ültetni a biztonságos termékenyülés érdekében.

Forrás: Kertészet és Szőlészet

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: