Szeretnénk rendszeres locsolást, vagy csak a begyökeresedés első két évében akarunk majd öntözni, de később nem? Ez a változó éghajlat miatt alaposan átgondolandó szempont. A kert fényviszonyai is befolyásolják a növényfajták kiválasztását, ezért kell tudnunk, hol van árnyék, hol tűz a nap. Figyeljük meg a Nap járását. Meghatározza egy kert kialakításának lehetőségeit a domborzat, mint adottság. Kertünk területén belül vajon mekkorák a szintkülönbségek? Sokkal könnyebb és olcsóbb egy sík terepfelszínű kertet kialakítani, mint azt, ahol a terepadottságok például támfal építését teszik szükségessé.

Egy környezetbe illesztett kert tervezésénél fontos a lakóépület ablakaiból és a kert meghatározott pontjairól elénk táruló látvány. Mit szeretnénk eltakarni és mely irányban fontos, hogy a tekintetünk szabadon szárnyalhasson? Nézzünk ki az épület ablakain, üljünk le a teraszra, és figyeljünk, ne kapkodjunk.
Kedvenc növények
Írjunk egy listát a kedvenc növényeinkről, és ahogy szokták mondani, azonnal húzzuk ki a felét. Ezt úgy tegyük meg, hogy elkezdünk utánanézni, faiskolákban érdeklődni a kedvenceink éghajlati, víz- és talajigényéről. Ezek olyan adottságok, melyeket nem tudunk megváltoztatni, tehát alkalmazkodnunk kell hozzájuk.
A felmérés
Mérjük fel a kertet, használjuk a földhivatali helyszínrajzot kiindulási pontként. Az megadja a hivatalos telekhatárokat, amihez pontosíthatunk minden meglevő és megmaradó építményt, berajzolhatunk minden megmaradó burkolatot, növényágyást, lombos fát, fenyőt, sövényt. Ha bonyolultnak tűnik a feladat, kérhetjük földmérők segítségét. Egy új építésű családi ház esetén az építészek már rendelkeznek pontos helyszínrajzzal, amit bátran használhatunk. Később hasznos lesz, ha készítünk néhány fotót is a kert különböző, számunkra fontos helyszínéről. Papír, ceruza, mérőszalag, esőmentes nap és már kezdhetjük is!
Az anyaghasználat
Mielőtt belevetnénk magunkat a koncepciótervünk elkészítésébe, kicsit gondolkodjunk el azon, hogy milyen anyagokat szeretnénk majd használni a kertben. Természetes, esetleg újrahasznosított anyagokat például a burkolatok megépítéséhez, vagy valami mást?

Válasszuk ki a sütőhely, a csobogó, a kerti kiülő típusát. Nem lesz egyszerű, mert nagyon nagy a kínálat, de ne sajnáljuk rá az időt, legyen a cél a harmónia.
A koncepcióterv
A következő lépésünk a kert méretétől függő 1:100 vagy 1:200 méretarányú koncepcióterv elkészítése. Ekkor még csak annyi a feladatunk, hogy vázlatosan bejelöljük, mit és hova szeretnénk megépíteni a területen. Hol legyen például a kerti kiülő, a sütőhely, a csobogó stb. Ebben a tervezési fázisban határozzuk meg a méretüket is. Rajzoljunk, és közben menjünk is ki a kertbe, nézelődjünk, hangolódjunk, hogy a lehető legjobb megoldás születhessen.
Fotók: Megyesi Éva, Pixabay