0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 4.

Jukka avagy pálmaliliom, amit meglepően sok módon hasznosítanak

Az amerikai földrészen, Mexikótól Kanadáig őshonos növénycsalád a jukka. Több mint negyven fajta ismert. Egyesek szobanövényként nevelhetőek, mások a komoly telet is átvészelik a kertben.

Igen korán átkerült Európába a jukka, hiszen a híres Posoni Kertben már az 1660-években nevelték a Lippai leírása szerint „pompás” pálmaliliomot (Yucca gloriosa). A szerző „Jucca Indica, vagy Junes Gloriosa, Dűcsösséges, vagy dicsekedő káka” néven említi, és az alábbi leírást adja a növényről.

Fotó: Fekete Éva
„Kinek gyökere, avagy torsája, olly temérdek, mint az embernek karja: a’ levelei három úyni szélessek, csak nem két arasznyi, a’ végén hegyessek, sűrűven nőlnek. Kiknek közepirűl egy vörös kóró, három újnyi temérdekséggel nől ki. Annak teteje, mint az Spárgának, azon függenek alá mint az harangok.”

A virágszárat a spárgához hasonlítja. Ez nem véletlen, hiszen a jukka a spárgafélék családjába tartozik. A kertben ültetett jukkák egész évben mutatósak, de igazi attrakciójuk a virágzás. Ezt a XVII. századi szakíró így írta le:

Fotó: Fekete Éva
„Halavány fejér tulipa formájú liliumok…, néha két száz is vagyon egy kórón. … Nincsen semmi szaga.… nincsen magva.”

Az, hogy nincs magja, csak részben igaz. Hazánkban valóban nincs terméskötés, mert a virágok megtermékenyítését a jukkamoly (Tegeticula yucasella) végzi. Ez különleges szimbiózisban él a jukkával. Megporzás közben lerakja petéit, melyekből a kikelő lárvák a magkezdeményekkel táplálkoznak, de nem okoznak komoly kárt a növénynek. Majd kifúrják magukat a virágból és egy finom, szövött, pókhálószerű szálon a talajra ereszkednek.

Érdekes, hogy a moly csak üres virágba petézik, érzékeli a növényi feromonokat.

Akkor még új volt ez az igen attraktív növény, nem sokat tudtak róla. Nem csoda, ha származási helye miatt úgy vélték,

„Közép szérű meleget, és öntözést kéván, mind azon által, télbe ugyan a’ pinczébe köll vinni.”

Dísznövényként is hasznos a jukka

Most már tudjuk, hogy hazánkban a pálmaliliom télálló. Mi dísznövényként neveljük, de őshazájában komplex módon használják fel. A termése a magvak eltávolítása után főzve fogyasztható.

A nagy virágszirmokat salátához használják. A zsenge virágszárakat úgy fogyasztják, mint a spárgát.

A rostos leveleket csíkokra tépve kötelet, kosarat, halászhálót készítenek belőle. Az indián törzsek szaponinokban gazdag gyökerét orvosságként és szappanként is használták.

A gloirosa kistestvére a kerti jukka (Yucca filamentosa). Megjelenésük, környezeti igényeik nagyon hasonlóak. A laza, jó vízelvezetésű, tápanyagban gazdag talajt és a napfényt kedvelik.

A kerti jukka könnyen szaporítható tőosztással, melyet tavasszal célszerű elvégezni. Hosszú életű, kevés gondozást igénylő dísznövény, egész évben mutatós, virágzása pedig igazi fehér tüzijáték. Érdemes kertünkbe fogadni.

Ez is érdekelheti:

Elégedettek a hortenzia árával, még sincsenek lenyűgözve

Budafa, ahol nem csak a zalai agyag marasztal

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: