0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 12.

Holland törpekecske – a sokszínű apróság

A törpekecskék Nyugat-Afrikából származnak, ahol több típusuk is kialakult, ám már régóta élnek hazánkban is.

Attól függetlenül, hogy itthon még nem törzskönyvezik és nincs standardja a fajtának, aki tenyészteni szeretné, mindenképp nézzen utána a nemzetközi állománynak, és tűzze ki tenyészcélnak a típus megtartását! Törpe állatok esetén mindig van egy olyan törekvés, hogy minél kisebb egyedeket hozzanak létre, de ezzel nagyon vigyázni kell, mert a szakszerűtlen tenyésztési próbálkozás könnyen egészségügyi problémákat hozhat. Zsolt szeretné, ha itthon létrejönne egy törpekecsketartókat összefogó szerveződés, jó lenne, ha a hasonló érdeklődésű tenyésztők közösen alakítanák ki a hazai tenyésztési irányzatot.

Egy hobbiállat esetén nemcsak a küllem, hanem a jellem is nagyon fontos.

A holland törpékről Zsolt elmondta, remek házikedvencek, barátságosak, még a bakok is, de mivel kecskék, számíthatunk arra, hogy ha nyitva marad a karámajtó, akkor a virágoskertben károkat okozhatnak, sőt, az sem kizárt, hogy kedvencünket a garázs tetejéről kell levadászni. Szóval vagy biztonságosan zárt helyen tartsuk őket, vagy sok humorérzéket tartalékoljunk arra az időre, amikor felfedezzük, aznap épp hol találjuk a kis lókötőket. Arra is figyelni kell, hogy mivel a szarvuk hegyes, okozhatnak véletlen sérüléseket, de szándékosan nem használják „fegyverüket”.

Kisgyerekeket egyedül soha ne hagyjunk velük (de ez más állatra is vonatkozik)!
törpekecske
A karámban legyen mit megmászni

Ha a tartásuk mellett döntünk, minimum két kecsét szerezzünk be, mivel társas állatok, egyedül nem érzik jól magukat! Ha nincs tenyésztési szándékunk, a bakokat ivartalaníttassuk, ez nemcsak azzal az előnnyel jár, hogy meggátoljuk a nem kívánt szaporulatot, de a jellegzetes „bakszag” sem alakul ki az ivarérettség utáni üzekedési időszakban.

bak
Bak
Ha tenyészteni szeretnénk, akkor a beszerzés megbízható tenyésztőtől történjen, aki figyel a rokonsági fokra is a leendő pároknál. Minimum indulólétszám a két nőstény és egy bak.

A bakot külön kell tartani, és csak a fedeztetés idejére engedni a nőstényhez, aminek az az előnye, hogy napra pontosan ki tudjuk számolni az ellés időpontját. Ha folyamatosan együtt vannak, ezt az előnyt elveszítjük, ráadásul a bak túlzottan zaklathatja a nőstényt, ami nem tesz jót neki. A fő üzekedési időszak általában ősszel esedékes, de időnként tavasszal is előfordul.

Zsolt mostani állománya hét kecske: két bak, öt nőstény, illetve időszakosan ehhez jön még a szaporulat. Ez egy kisebb tenyészetben ideális létszám, de ha nagyobb helye lenne, bővítené az állományt. A bakok most egy-egy 40 négyzetméteres karámban vannak, a nőstények szintén, és ehhez tartozik egy villanypásztorral körbekerített 400 m2-es kifutó, ahol mozoghatnak. Párzási időszakon kívül együtt vannak ide kiengedve.

Forrás: Kistermelők Lapja

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: