0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 12.

Holland törpekecske – a sokszínű apróság

A törpekecskék Nyugat-Afrikából származnak, ahol több típusuk is kialakult, ám már régóta élnek hazánkban is.
Az első ellésnél általában egy gida születik, később gyakoribbá válik az ikerellés, és ritkábban hármas ikrek is születhetnek.

A holland törpekecske tejtermelése két gida felnevelésére elegendő, a hármas ikreknél rá kell segíteni egy kis plusz kecsketejjel, hogy biztosan minden gida megkapja a szükséges mennyiséget.

kecske
Anya és gidája

Takarmányozás kapcsán el kell oszlatni egy hibás tévhitet. Sokszor hallani, hogy a kecsketartás azért jó, mert a kecske igénytelen. Nos, ez nem igaz. A kecskék is akkor maradnak egészségesek, fejlődnek rendesen és teljesítenek jól, ha megkapják a szükséges törődést. Takarmányozás szem­pontjából ez azt jelenti, hogy vagy biztosítunk számukra egy megfelelő méretű legelőt, ahol tavasztól télig megtalálják a megfelelő mennyiségű és minőségű legelnivalót (így csak télen kell kiegészítő takarmányt adnunk), vagy ha ekkora területet nem tudunk biztosítani, akkor szénából, zöldtakarmányból és egyéb kiegészítőkből kell megoldani az etetésüket.

Zsolt vegyes lucernás szénát etet alaptakarmányként (ahol a lucerna mennyisége kb. 20%), amihez pluszban friss zöldet ad, és pár deka/állat mennyiségben szemestakarmányt is adagol.

Szelénes nyalósót használ és kiegészítő vitaminokat is ad havi egy alkalommal, kúraszerűen. És persze nem feledkezhetünk meg a friss, tiszta vízről sem, amihez folyamatosan hozzáférnek az állatok. Egyébként egészségesek, a féreghajtást és a körmölésüket kell csak megoldani tavasszal és ősszel. Mindenképp javasolt, hogy legyen egy állatorvosunk, vagy keressünk egy hozzáértőt, aki segít, de persze a gazda is megtanulhatja, ha van hozzá érzéke.

Mivel a törpekecsetartás most felfutóban van, így jelenleg nagyobb a kereslet, mint a kínálat.

Ami nem jelenti azt, hogy mindenki rohanjon törpekecskét tenyészteni. Lehetőleg csak az vágjon bele a tenyésztésükbe, aki elkötelezett a fajta javítása iránt. Illetve azt is vegyük figyelembe, hogy a kecskék élettartama megfelelő tartás esetén körülbelül 15 év, de elérhetik a 20 évet is, így nem lehet fogyóeszközként tekinteni rájuk. Ha sikerül jó gazdához juttatni a szaporulatot (amire egy jó tenyésztő figyel), akkor jó esetben ennyi idő múlva jöhet a gazdi újabb állatért. Mert aki beleszeret a kecsketartásba, az nagy valószínűséggel sokáig kecskegazda akar maradni.

Fotók: Dobos Zsolt

Ez is érdekelheti:

Dámbikából is lehet celeb

Jobb a strucc bőre és tolla, mint a húsa

Forrás: Kistermelők Lapja

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: