Elkészült a koncepciótervünk, az előző cikkünkben – mely nyomtatásban a Kertbarát Magazin 2024/1–2. lapszámában jelent meg (a szerk.) – itt hagytuk abba a kert elméleti átalakításával kapcsolatos tudnivalókat. A folytatásban egyre közelebb kerülünk a gyakorlati megvalósításhoz, de előtte azért van még feladatunk bőven. A koncepciótervben vázlatosan bejelöltük, mit hova szeretnénk elhelyezni, foglalkoztunk már a növényekkel, az anyaghasználattal. Hogyan tovább? Készítsük el a növénykiültetési tervet!

A tereprendezés
Az egyik legfontosabb feladat a kertépítés során olyan terep kialakítása, ami biztosítja a kert használhatóságát és a vízelvezetés megoldását is egyben, de illeszkedik a környezetéhez is.
Ehhez kell kialakítani a megfelelő lejtéseket és eldönteni a kert funkcióinak pontos helyét. Hol legyen a játéktér, a sütőhely, a zöldséges, a kis épület, a tó, hol húzzuk meg a határt a gyepterület és a növényágyások között, hova ültessünk nagyra növő lombos fákat.
Egy lejtős ingatlanon több munkánk lesz, itt már érdemes lehet szakember segítségét kérni, hiszen az eredeti terepszinteket jelentősen át kell alakítani rézsűkkel, támfalakkal, lépcsőrendszerekkel ahhoz, hogy a család számára a kívánt használhatóság létrejöjjön. A terepszintek megváltoztathatóságát helyi rendeletek szabályozzák, ezek ismerete nélkülözhetetlen. A csapadékvíz talajba szivárgását helyben kell biztosítani, az nem folyhat ki a közterületre.
A burkolatok

Örök vita a burkolatok és a növényekkel fedett területek aránya a kerten belül. Bármilyen funkciókkal is szeretnénk belakni egy kertet, törekedjünk arra, hogy területének egyharmadánál nagyobbat ne vegyenek el az épített elemek, köztük a sütőhely, a burkolt kiülő, a fészer, az üvegház, a kerti utak, járdák. Ez a kis területű kertekben okozhat gondot, amikor a tulajdonosok túl sok mindent szeretnének egyszerre.
A növények
A növénykiültetési terv elkészítése talán a legizgalmasabb dolog, mert a részletek megelevenednek, egyre érdekesebbé válnak. Itt összegződik a terepkialakítások adta lehetőség, a burkolatok rendje a növényekkel és a koncepciótervben elképzeltekkel. Ebbe a tervbe be kell rajzolni a burkolatok, építmények pontos helyét, határát, a növényágyások formáját, területét, határát 1:100 vagy 1:200 méretarányban.
Ha megrajzoljuk a fák időskori koronaméretét is, pontosabban tudunk tervezni és figyelni a napos-árnyékos helyekre, ami jelentősen meghatározza, milyen növényfajtát hova ültessünk.