Május utolsó napjainak döntően kellemesen meleg időjárásában a napos órákat gyakran szakította meg felhősödés, zápor, zivatar, időnként jégesővel tarkítva. Elégséges csapadék kevés körzetben hullott, így jelenleg is a vízhiány a jellemző csaknem minden tájegységben. csigák
Almában a varasodásfertőzés felfutása a jellemző. A magas, időnként 80-100%-os relatív páratartalom mellett már befejeződött az aszkospóra-szóródás, az újabb tüneteket a konídiumos fertőzés okozza. A dús, helyenként buja lombozat miatt a tünetek levélen és termésen egyaránt előfordulnak, de a fogékony fajtákon a lisztharmatos hajtásvégek aránya is tovább emelkedett az amúgy is magas szintről.
Az almamoly mérsékelt ütemben, folyamatosan rajzik, a csapdák heti 5-12 lepkét fognak, miközben az almalevél-aknázómoly egyedszáma enyhén emelkedik, de még így is viszonylag kevés. A csapadékosabb nyugati tájegységekben enyhe tünetekkel, de fertőz a baktériumos tűzelhalás almán és körtén egyaránt. A beteg részek mielőbbi eltávolítása és megsemmisítése javasolt. A körtelevélbolha-fertőzést most elsősorban a fejlett, L3-L5 fejlettségű lárvák okozzák, erős hajtásfertőzöttség miatt a védekezés javasolt.
A cseresznye és a meggy érése mellett a moníliás gyümölcsfertőzés erősödése figyelhető meg, különösen a jégveréstől sérült gyümölcsökön. További esők miatt a gyümölcsök felrepedése gyorsítja a folyamatot. Egyre több a fekete cseresznye-levéltetű, a cseresznyelégy rajzása viszont még jelenleg is mérsékelt. A keleti gyümölcsmoly és a szilvamoly rajzása gyengült, a sárga szilva-levéltetű viszont egybefüggő kolóniákat képez a hajtásvégeken, és a kajszilevéltetű-fertőzés mértéke sem csökken.
A csapadékos napok hatására rendkívüli módon felerősödött a csupasz- és házas csigák károsítása. A domináns faj szerepét a spanyol csupaszcsiga vette át, nem válogatva a táplálékban. Nem ritkán szántóföldön is okoznak károkat. A folyamatos védekezés feltétlenül indokolttá vált a bevált módszerekkel.
A szőlőültetvényekben már látszanak a lisztharmat primer tünetei a leveleken. A szőlő virágzik, így minden kórokozójára rendkívül fogékony fázisban van, ezért a lisztharmat és a feketerothadás mellett a peronoszpóra és a szürkerothadás tünetei is bármelyik pillanatban megjelenhetnek. Szellős lombozat esetén hatékonyabb a betegségek elleni védekezés.
Részletes növényvédelmi előrejelzést találnak a Magyar Növényorvos honlapon.
Szerző: Dr. Aponyi Lajos
Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara
Ez is érdekelheti:
Növényorvos a közterületen: a levéltetvek nem adják fel
Csalogató illatanyagokkal veszik fel a küzdelmet a tuják kártevőivel