0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 12.

Akit a ló szeretete megfogott

Pongrácz István, a PAM-FARM Kft. cégalapító szakembere ma sem áll meg, ha nem egy tárgyaláson ül, akkor feleségével a világot járja, vagy befogja a lovakat és körbekocsizza a birtokot.
Hány órából áll egy napja? Sosem számolta.

Háromnegyed hétkor tartanak egy eligazítást, hárman-négyen leülnek és megbeszélik a feladatokat, külön jön az adminisztráció, hétkor pedig már munkakezdés. Egyrészt első körben megkapja a dolgozóktól a szükséges információt, másrészt ő is elmondja, mi az adott hétre az elképzelése. István 2004-ben elvégzett Brüsszelben egy pályázatíró és -kezelő tanfolyamot, sokáig abból élt. Mióta elkezdték komolyan venni a gazdaságot, kifele már nem dolgoznak, de a gazdaság számára a fiával minden pályázatot saját maguk készítenek el. Ebben segít, hogy Máté egyik végzettsége növénytermesztő, a másik vidékfejlesztő, a harmadik pedig precíziós növénytermesztő.

– Nagyon jó csapatot sikerült összeraknunk, megpróbálok fiatalítani, újítani, olyan embereket megnyerni, akik stabilan és szívesen maradnak itt.

Természetesen meg kell őket fizetni. Ehhez jön a műszaki háttér, a gépparkunk naprakész és korszerű, 2018-ban létrehoztunk egy öntözőrendszert, ami szerénytelenség nélkül a legmodernebb amerikai technológia. Így 135 hektár biztosan vízhez jut, mutatott rá, hogy tudnának többet is öntözni, csak korlátozottak a lehetőségeik. Somogyban nagyon nehéz vízhez jutni, kivéve a Dráva partot. Somodoron viszont az előnyük, hogy két patak összefolyásába tudtak építeni egy mesterséges tavat, amiből egy Valmont rendszerű öntözőberendezéssel – ami mobiltelefonról irányítható – ki tudják nyerni a vizet. Amikor kimentünk terepre, mutatja a tavat, s a következőnek a helyét is.

Az újabb beruházás várat magára, nagyon bonyolult a vízügyi engedélyek beszerzése.
A Valmont öntözőberendezés akár egy mobilapplikáción keresztül vezérelhető

– A telepünkön a vetőmag üzemben dolgozik egy Cimbria gépsor. Magam sem gondoltam volna, hogy ilyen teljesítményekre képes. Ez szintén XXI. századi technika, színes lézeroptikai válogatóval fölszerelve. Amikor 2019-ben megnyertük a pályázatot, jött a Covid, nem mertem a beruházásba belevágni, 2021-ben viszont megcsináltuk. Szinte az utolsó pillanatban, utána az árak drámaian elszabadultak. Egy 27 éves kollégánk dolgozik benne, aki otthonosan mozog a számítógépek világában. A fiam ötlete volt, hogy rábízzuk, mondom, semmiféle képesítése nincs, mégis megtanulta, bizonyított, nyugtázta a szakember.

– Egyéni vállalkozóként, valamint a PAM-FARM Kft. nevében kezdtem a gazdálkodást, majd a különféle pályázati lehetőségek miatt egy másik céget is alapítottam, és fiam is kiváltotta az egyéni vállalkozást, mint fiatal agrárvállalkozó.

A feleségemről sem szabad megfeledkezni, mindig mellettem volt. Amikor Somodoron elkezdtük az építkezést, csak romok voltak. A legjobb barátaim azt mondták, egy feneketlen kútba dobálom a pénzem, ő hitt bennem. Ráadásul jogászként, ügyvédként ő az írástudó a csapatban. Így voltunk az öntözőrendszerrel is, mert rengeteg engedélyt kellett összeszedni. Nincs az az ügyvéd, aki ezt megcsinálja, csak egy családtag teszi meg, aki szívvel-lélekkel támogat. A feleségem nélkül már rég lemondtam volna arról a beruházásról. A fiam révén pedig biztosított az utánpótlás is. Az ambíció akkor igazi, ha nem céltalan, nem biztos hogy mindent megvalósítanék, ami a fejemben van, ha nem állna mellettem valaki és nem bíznék a folytatásban, hívta fel a figyelmet a szakember.

Beszélgetésünk során kiderül, István soha nem unatkozik, 2010 óta az Agrárvállalkozási Hitelgarancia Alapítvány kuratóriumának az elnöke. De ugyanígy több éve a Somogy Megyei Vadászkamara és a helyi vadásztársaság elnöke is. Hetente megfordul a fővárosban, képviseli az Agrárvállalkozási Hitelgarancia Alapítvány és a kamara ügyeit, értekezletekre jár.

Ez pedig anélkül nem menne, ha a gazdaságban nem állna mögötte valaki. Zajlik a generációváltás, van kire támaszkodnia.

– Egy sikeres vállalkozáshoz fontos, hogy legyen a vezetőnek stabil értékrendje, másrészt legyen jó értelemben véve vagány. A vállalkozó nagyon sok konfliktusba keveredik, számtalan olyan ütközőpont van az életében, amit meg kell oldani, hogy tovább gördüljön a szekér. A nehéz helyzetekben sem szabad feladni, hanem a megoldásra kell törekedni. Ha elkezd valaki pánikolni, akkor a megoldások elvesznek. Nem arra fog koncentrálni, mit hogy oldjon meg, hanem arra, hogy a félelmét valahogy legyőzze. A gazdálkodás megtanulható, de a vezetéshez kvalitás kell. Egy ismerőse gondolatát idézte, a mezőgazdaságban a siker harmada a termelés, egyharmad az értékesítés és egyharmad, hogyan tudod a pénzügyeidet kezelni.

– Régen nem volt mobiltelefon a kezünkben, ami állandóan csörög, vagy neked jut eszedbe, hogy éppen kit kéne felhívni a leglehetetlenebb időpontokban.

A termény-, a műtrágya-, a vegyszerárak tíz évig alig változtak. Ma pedig kapsz egy árajánlatot, a repce 100 ezer forint, délután négyig várják a választ. És ezzel elkezdődik egy hazárdjáték, vajon holnapután 110 lesz, és baklövést követek el, vagy 92, és le kell ütni.

Állandóan azon kell gondolkozni, hogy milyen növénykultúrákat vessünk, mondja, bevallva, hogy bemutatókra, előadásokra ritkán jár, inkább megkeresi a témában jártas szakembereket.

– Mi az, ami kikapcsol a munkából? Elég sokat utazunk a feleségemmel. Most is külföldön jártunk, már tervezzük a nyári utunkat. De nagyon szeretek fogatot hajtani. Itthon jól érzem magam, a Gabriella Major mint egy kis oázis, csak egyetlenegy hibája van, mindig megtalálnak az embereim. Ha kiteszem a lábam, akkor megoldják a problémát, ha maradok, utolérnek, meséli. Amióta megműtötték a csípőjét, nem ül lóra, de nagy örömet okoz számára fogaton végighajtani a birtokon. A lószeretet nem múlik el nyomtalanul, örökre megmarad. Sikerült olyan embertől fogathajtást tanulnia, mint Bárdos György, de lovagolt volt huszártisztekkel, akik hetvenen felül még egyenes derékkal ültek a nyeregben, mint Gencsy Tibor, Galkó Ernő és Szemerey Csaba.

Pongrácz István: A Gabriella Major a béke szigete

Fotók: Viniczai Sándor

Ez is érdekelheti:

Pezsgőspohár tejjel töltve

Színészek égen–földön

Forrás: Magyar Mezőgazdaság

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: