Háromnegyed hétkor tartanak egy eligazítást, hárman-négyen leülnek és megbeszélik a feladatokat, külön jön az adminisztráció, hétkor pedig már munkakezdés. Egyrészt első körben megkapja a dolgozóktól a szükséges információt, másrészt ő is elmondja, mi az adott hétre az elképzelése. István 2004-ben elvégzett Brüsszelben egy pályázatíró és -kezelő tanfolyamot, sokáig abból élt. Mióta elkezdték komolyan venni a gazdaságot, kifele már nem dolgoznak, de a gazdaság számára a fiával minden pályázatot saját maguk készítenek el. Ebben segít, hogy Máté egyik végzettsége növénytermesztő, a másik vidékfejlesztő, a harmadik pedig precíziós növénytermesztő.
Természetesen meg kell őket fizetni. Ehhez jön a műszaki háttér, a gépparkunk naprakész és korszerű, 2018-ban létrehoztunk egy öntözőrendszert, ami szerénytelenség nélkül a legmodernebb amerikai technológia. Így 135 hektár biztosan vízhez jut, mutatott rá, hogy tudnának többet is öntözni, csak korlátozottak a lehetőségeik. Somogyban nagyon nehéz vízhez jutni, kivéve a Dráva partot. Somodoron viszont az előnyük, hogy két patak összefolyásába tudtak építeni egy mesterséges tavat, amiből egy Valmont rendszerű öntözőberendezéssel – ami mobiltelefonról irányítható – ki tudják nyerni a vizet. Amikor kimentünk terepre, mutatja a tavat, s a következőnek a helyét is.
– A telepünkön a vetőmag üzemben dolgozik egy Cimbria gépsor. Magam sem gondoltam volna, hogy ilyen teljesítményekre képes. Ez szintén XXI. századi technika, színes lézeroptikai válogatóval fölszerelve. Amikor 2019-ben megnyertük a pályázatot, jött a Covid, nem mertem a beruházásba belevágni, 2021-ben viszont megcsináltuk. Szinte az utolsó pillanatban, utána az árak drámaian elszabadultak. Egy 27 éves kollégánk dolgozik benne, aki otthonosan mozog a számítógépek világában. A fiam ötlete volt, hogy rábízzuk, mondom, semmiféle képesítése nincs, mégis megtanulta, bizonyított, nyugtázta a szakember.
A feleségemről sem szabad megfeledkezni, mindig mellettem volt. Amikor Somodoron elkezdtük az építkezést, csak romok voltak. A legjobb barátaim azt mondták, egy feneketlen kútba dobálom a pénzem, ő hitt bennem. Ráadásul jogászként, ügyvédként ő az írástudó a csapatban. Így voltunk az öntözőrendszerrel is, mert rengeteg engedélyt kellett összeszedni. Nincs az az ügyvéd, aki ezt megcsinálja, csak egy családtag teszi meg, aki szívvel-lélekkel támogat. A feleségem nélkül már rég lemondtam volna arról a beruházásról. A fiam révén pedig biztosított az utánpótlás is. Az ambíció akkor igazi, ha nem céltalan, nem biztos hogy mindent megvalósítanék, ami a fejemben van, ha nem állna mellettem valaki és nem bíznék a folytatásban, hívta fel a figyelmet a szakember.
Beszélgetésünk során kiderül, István soha nem unatkozik, 2010 óta az Agrárvállalkozási Hitelgarancia Alapítvány kuratóriumának az elnöke. De ugyanígy több éve a Somogy Megyei Vadászkamara és a helyi vadásztársaság elnöke is. Hetente megfordul a fővárosban, képviseli az Agrárvállalkozási Hitelgarancia Alapítvány és a kamara ügyeit, értekezletekre jár.
– Egy sikeres vállalkozáshoz fontos, hogy legyen a vezetőnek stabil értékrendje, másrészt legyen jó értelemben véve vagány. A vállalkozó nagyon sok konfliktusba keveredik, számtalan olyan ütközőpont van az életében, amit meg kell oldani, hogy tovább gördüljön a szekér. A nehéz helyzetekben sem szabad feladni, hanem a megoldásra kell törekedni. Ha elkezd valaki pánikolni, akkor a megoldások elvesznek. Nem arra fog koncentrálni, mit hogy oldjon meg, hanem arra, hogy a félelmét valahogy legyőzze. A gazdálkodás megtanulható, de a vezetéshez kvalitás kell. Egy ismerőse gondolatát idézte, a mezőgazdaságban a siker harmada a termelés, egyharmad az értékesítés és egyharmad, hogyan tudod a pénzügyeidet kezelni.
– Régen nem volt mobiltelefon a kezünkben, ami állandóan csörög, vagy neked jut eszedbe, hogy éppen kit kéne felhívni a leglehetetlenebb időpontokban.
Állandóan azon kell gondolkozni, hogy milyen növénykultúrákat vessünk, mondja, bevallva, hogy bemutatókra, előadásokra ritkán jár, inkább megkeresi a témában jártas szakembereket.
– Mi az, ami kikapcsol a munkából? Elég sokat utazunk a feleségemmel. Most is külföldön jártunk, már tervezzük a nyári utunkat. De nagyon szeretek fogatot hajtani. Itthon jól érzem magam, a Gabriella Major mint egy kis oázis, csak egyetlenegy hibája van, mindig megtalálnak az embereim. Ha kiteszem a lábam, akkor megoldják a problémát, ha maradok, utolérnek, meséli. Amióta megműtötték a csípőjét, nem ül lóra, de nagy örömet okoz számára fogaton végighajtani a birtokon. A lószeretet nem múlik el nyomtalanul, örökre megmarad. Sikerült olyan embertől fogathajtást tanulnia, mint Bárdos György, de lovagolt volt huszártisztekkel, akik hetvenen felül még egyenes derékkal ültek a nyeregben, mint Gencsy Tibor, Galkó Ernő és Szemerey Csaba.
Fotók: Viniczai Sándor
Ez is érdekelheti: