Izgalmas állomás
Míg a szívvel, a májjal és más kitüntetett szervekkel rengeteget foglalkozunk, a vékonybél mintha csak a futottak még kategóriában lenne. Pedig igencsak érdekes és létfontosságú dolgok történnek benne és általa. A vékonybélben megy végbe a táplálék feldolgozásának 90%-a, illetve itt zajlik a felszívódás. A vékonybél nyeri ki a béltartalomból az értékeset, vagyis különíti el a hasznosat a károstól, ami valljuk be, nem mindennapi képesség. A tápanyagokat a máj felé küldi átalakításra, a „haszontalant” -aminek egy része a mikrobióta tápláléka lesz- pedig engedi továbbáramlani a vastagbél felé.
Védelme kulcsfontosságú
A szervezetnek számos módszere van arra, hogy megvédje belső világát a kórokozóktól: gyomorsavat, epét és proteolitikus enzimeket termel, perisztaltikus mozgást végez, ha valami felettébb gyanúsat tapasztal, megfordítja az áramlást és kiüríti a testből a veszélyesnek bélyegzett anyagot. Nagyon fontosak ezek a megelőző intézkedések, mivel a bekerült kórokozók betegséget és halált is okozhatnak. Azok, akik az emésztőtraktus elejére állított védelmi osztagon képesek átjutni, lényegében menthetetlenül besodródnak a rendszerbe. És bármit megtehetnek, hacsak az immunrendszer le nem csap rájuk.
Rések a nyálkahártyán
Az immunrendszerünk szakadatlanul készültségben van, mindenkori feladata a test védekezésének megszervezése és levezénylése. És bizony rengeteg munka zúdul a nyakába, amikor a vékonybél védőgátja megsérül, mert ilyenkor könnyedén átjutnak rajta olyan tápanyagszemcsék, vegyületek vagy kórokozók, amelyek rendes körülmények között nem hagyhatnák el a belet. Ha nem regeneráljuk a vékonybél nyálkahártyáját, idővel az immunrendszer annyira leterheltté válik, hogy már nem lesz képes fülön csípni az összes betolakodót és ártalmas vegyületet. A fokozott bélpermeabilitás sok kellemetlenséget (fáradtság, emésztési zavarok, allergiák, stb.) okoz és végső soron súlyos betegségekkel (cukorbetegség, autoimmunbetegségek, Parkinson- kór, stb.) hozható összefüggésbe.
„Szennyeződés”
Egy másik különös állapot is meglehetősen sok gondot képes okozni. A kontaminált vékonybél olyan okok miatt alakulhat ki, mint például az erőtlen vagy elégtelen gyomorsavtermelés. Okozhatja még az epehólyag illetve a hasnyálmirigy szekréciós problémái, az ileocoecalis billentyű záródásának elégtelensége, stb. Ezek következtében a vékonybélben megnő a baktériumtartalom. Ami sajnos nem jó, még akkor sem ha a saját, mármint a vékonybélben élő fajok mennyisége nő meg, pláne ha idegen baktériumok szaporodnak fel benne. A puffadás, kimerültség, emésztési és felszívódási zavar erre is utalhat. A felszívódási zavar miatt aztán alultápláltság, vitamin-, ásványi anyag- és nyomelemhiány alakulhat ki. A baktériumok pedig szisztémás hatással bíró toxinokat is termelhetnek, amelyek további rendellenességeket okoznak.
Amit megtehetünk a vékonybél érdekében
A felszívódás zökkenőmentessége a bélnyálkahártya egészséges állapotától függ. Amit pedig olyan bevonóanyagokkal tudunk támogatni, mint az aloe vera gél, a csiamag, a lenmag, a mályva vagy éppen az édesgyökér.
A vékonybél védelmében jobb, ha tartózkodunk a túlzottan fűszeres, állati eredetű zsírokban, finomított cukrokban gazdag ételektől, valamint visszaszorítjuk az ultrafeldolgozott ételek fogyasztását.
Vékonybelünk fontos mérföldkő a jól tápláltságunkhoz és a kielégítő mikronutriens-ellátottságunkhoz. Egészségünk megőrzése érdekében érdemes már azelőtt foglalkoznunk vele, mielőtt beütne a baj.