Hívjunk szakembert
Ha a fa nagyon rossz állapotban van, vagy nincs meg a kellő tapasztalatunk és szerszámunk, vagy a fa mérete indokolja, érdemes faápoló segítségét kérnünk. Felméri a fa állapotát, biztonságosan áll-e a helyén, törzse és ágai mennyire egészségesek, és elvégi a szükséges munkálatokat.

Tartsuk szemmel
Előfordul, hogy a fák az egyre forrósodó nyarakat nem vészelik át jól, és tavasszal száraz ágak maradtak a koronában. Érdemes minden évben átnézni, és amikor szükséges beavatkozni.

Keressük meg a száraz ágakat, és vágjuk vissza az élő részig.
Ha odvasodást, vagy egyéb sérülést látunk, tisztítsuk ki és kezeljük sebkezelővel.
A legjobb tavasszal elvégezni ezeket a munkálatokat, amikor a fa már kihajtott, tehát könnyen beazonosítható, hol vannak az elhalt és élő részek, de még nem dúsult be a korona, így jobban látszik az ágrendszer, és jobban hozzá is férünk. Valamint az esetleg a koronában fészkelő madarakat sem zavarjuk meg.
Nagyobb ágak fűrészelésekor az alsó oldalról is vágjunk be egy kicsit, hogy elkerüljük az ág leszakadását. Ügyeljünk a saját biztonságunkra is, győződjünk meg róla, hogy a létra stabilan áll!

A túl hosszú, a koronából kilógó ágakat kurtítsuk meg, mert a szél könnyen belekap, és letörheti az egész ágat. Mindig az egyik elágazás közelében vágjunk, természetesebb hatást kelt, különösen, ha igyekszünk a természetes koronaformát követni. A fa is igyekszik a koronáját újraalkotni, ha nagyobb rés keletkezett, azt betölti, a vezérág szerepét is átveszi egy másik.
Segíthetjük a megújulásban, ha a koronacsurgója vonalának közelében – itt található a legtöbb hajszálgyökér – egy kihegyezett 6-8 cm átmérőjű karót 4-5 helyen minél mélyebben leverünk a földbe, de csak annyira, hogy ki is tudjuk húzni, hiszen az így keletkezett lyukba komposztot vagy marha trágyát töltünk. Öntözzük be, ezzel is segítve a tápanyagok gyorsabb felszívódását a gyökérzónában.
Ez is érdekelheti: