A japán kultúrához kapcsolódó szakmai előadások sorában Dani Zoltán kerttervező tapasztalatait is meghallgathattuk. A szakember húsz éve épít japánkerteket, és részt vett a zuglói iskola japánkertjének felújításában is. Előadásában rengeteg diával kísérve mutatta be az érdeklődőknek a japánkerti stílusokat, beszélt a japán kertészeti hagyományokról és azok alkalmazásáról a hazai kerttervezésben.
Cseresznyevirágzás idején
A rendezvény tízéves múltra tekint vissza, tisztelgés a japán kultúra és hagyományok előtt.
Az érdeklődők a témához kapcsolódó szakmai előadásokon és programokon vehetnek részt, emellett megismerhetik az iskola hagyományait a Varga Márton Múzeumon keresztül, a japánkertet pedig szakvezetéssel járhatják be. A japánkerti napon minden évben részt vesz az ázsiai ország magyarországi nagykövete is.
A kertkultúra Kínából érkezett Japánba. A kínaiak hite szerint az istenek a tengeren, szigeteken élnek, ezért paradicsomi kerteket építettek, hogy odacsábítsák őket. Ezeknek a kerteknek a fő eleme a víz, mely több formában is megjelenik: vízesés, patak, tó szigetekkel gazdagítva.
A kínai és japán kertek között a legmarkánsabb különbség, hogy az előzőekben mészkövet, az utóbbiakban pedig vulkanikus köveket használnak.