A képzés időtartama 4 félév, melynek végén a diákok egyetemi szakirányú szakképzettséget tanúsító oklevelet/másoddiplomát kapnak. Az érvényes felvételi jelentkezési lap leadásának feltétele állatorvos-doktor mesterképzési szak osztatlan képzésben szerzett oklevél, legalább három év igazolt szakmai gyakorlat, valamint a szakirodalmak tanulmányozásához szükséges szintű idegennyelv-ismeret.
Patkolókovács
A lovak hosszú távú életminőségének, jóllétének és aktív éveinek biztosításában éppen akkora szerepe van egy jó kovácsnak, mint az állatorvosnak. A mesterség megszületése a háziasítás egyenes következménye. Egyes források szerint a kelták már az időszámításunk előtti első században felismerték a pataszabályozás és patkolás szükségszerűségét.

Ormándi Zsolt, a Magyar Patkolókovácsok Egyesületének elnöke a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarának adott interjújában ekképpen fogalmaz erről: „A patkolókovács a szaruszabályozással egyensúlyi állapot elérésére törekszik a lovak lábvégén és ezáltal az egész lovon, szükség esetén pedig patkót használ ennek az állapotnak a fenntartására, valamint a ló munkájának támogatására. Fontos megértenünk, hogy nem a lovaknak van szükségük a patkóra, hanem nekünk, embereknek, hiszen mi támasztunk olyan követelményeket a lovak felé, amelyeknek a teljesítéséhez segítség lehet a patkó. A segítségen van a hangsúly. Akkor van szükség a patkóra, ha az funkciójában (szarutok védelme, csúszásgátlás, ortopéd) segíti a lovat feladata elvégzésében vagy biztosítja jóllétét.”
Ahogyan egy atléta, egy fizikai munkás és egy irodai dolgozó is különböző lábbelikben érzi komfortosan magát a mindennapi munkája során, úgy egy ló vagy póni számára sem mindegy, hogy milyen patkót visel (ha egyáltalán szüksége van rá.) Befolyásoló tényezők a ló izomzata, kondíciója, a mozgásbéli szabálytalanságok, az esetleges sérülések vagy elváltozások, a tartási körülmények, továbbá, hogy a ló milyen talajon és mennyit dolgozik.

A végzett szakemberek tevékenységük részeként megtervezik a kívánt szolgáltatást, felmérik a paták állapotát, pataszabályozást végeznek csikóknál és kifejlett lovaknál (hobbi-, tenyész-, sportlovak) a megfelelő eszközökkel, termékekkel és technológiákkal az állatok jólléte szerint.
Elbírálják a ló mozgásának szabályosságát, végtagállását, pataalakulását. A patkók elkészítése során használt anyagokat kiválasztják, beszerzik és elkészítik. Működtetik és karbantartják a munkavégzéshez szükséges gépeket, berendezéseket. Különböző típusú patkókat készítenek a végtagálláshoz, pataalakuláshoz igazítva, a használati célnak megfelelően. Irányítják a segítőket a ló körüli elhelyezkedésben, megmutatják az első és hátsó láb biztonságos felvételét, illetve megtartását a beavatkozáshoz. Kiválasztják a ló rögzítésének módját vagy annak mellőzését a ló együttműködési készségétől függően.
Elvégzik a szaruszabályozást, patkolást. Elbírálják a pataszabályozás, patkolás helyességét a pataszabályozás, patkolás után. Észreveszik a rendellenességet, konzultálnak az állatorvossal. Betartják a munka- és balesetvédelmi szabályokat.

A képesítés megszerzésének, és ennélfogva a tanulmányok megkezdésnek feltételei a középfokú végzettség; a foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálatot igazoló dokumentum és egyéves, kovács mellett eltöltött aktív szakmai gyakorlat, amelyet a „mester” igazol. Ezenfelül előírás a szakmai előképzettség a következő területeken: lóápoló- és gondozó szakképesítés; belovagló szakképesítés; gazda-lovász; belovagló; mezőgazdasági technikus szakma/ állattenyésztő szakmairány; mezőgazdasági technikus; lovastúra-vezető; sportedző; állatorvos; lótenyésztő szakmérnök.
Képzést indító intézmények: Állatorvostudományi Egyetem; OKTÁV Továbbképző Központ; Északi Agrárszakképzési Centrum; Déli Agrárszakképzési Centrum
Folytatjuk.
Ez is érdekelheti: