Gyakori jelenség, hogy a 17-18 éves korosztály tagjai befejezik a versenysportot, a rendszeres edzéseket, vagy akár teljesen abbahagyják a lovaglást. Keveseknek adatik meg, hogy – szakágtól függetlenül – olyan magas szintű sportolókká váljanak, akik tevékenységükből hosszú távon anyagilag is profitálni tudnak.
Az első részben (Pegazus 2024/3.) azokat a foglalkozásokat vettünk sorra, melyek képviselőinek a munkájuk során elsősorban az emberekkel kell jól kommunikálniuk. Ennek a készségnek viszont nem feltétlenül van birtokában mindenki, aki lovakkal szeretne dolgozni.

LÓÁPOLÓ-GONDOZÓ
A ló- és lovassportok szépsége, ugyanakkor egyúttal nehézsége, hogy az embernek nemcsak a saját mentális és fizikai állapotát kell felügyelnie, egyensúlyban tartania vagy éppen fejlesztenie, hanem a lovára is éppen ekkora figyelmet kell fordítania. Ez a kötelezettség – vagy nevezhetjük feladatnak is – egy bizonyos állatállomány felett már egyedül nehezen kivitelezhető, sem elég idő, sem elég energia nincs rá.
A lóápoló-gondozó alkalmazása éppen olyan hasznos lehet asportistállóban – ahol egy lovasnak nem ritka, hogy hat-nyolc lovat is le kell lovagolnia naponta – mint egy többnyire gyerekeket oktató lovardában – ahol percre pontosan kiszámítják, hogy melyik ló mikor mennyit dolgozik. Nemzetközi versenyeken már nem találkozni olyan csapatokkal, akik ne alkalmaznának legalább egy lóápolót, de Magyarországon is egyre keresettebb a munkakör.
Célja olyan sokoldalú lovas szakemberek edukálása, akik a lovak gondozásával, ellátásával, felügyeletével foglalkozó különböző lótartó és képzőhelyeken – például méneseknél, csikónevelő vagy méntelepeken, fedeztetési állomásokon, sport- és szabadidős istállóknál, versenypályákon – tudnak elhelyezkedni. Az órákon a diákok a gyakorlati ismeretek mellett elsajátítják a tartás és takarmányozás; a lótenyésztés, az anatómia és élettan alapvető elméleti tudásanyagát is.
Képesek észlelni a ló sérüléseit és legjellemzőbb betegségeit, elsősegélyt nyújtani, értesíteni az állatorvost, majd segédkezni az egészségügyi ellátásban.
Képzést indító intézmények: OKTÁV Továbbképző Központ; Kardos Lovasiskola; Északi Agrárszakképzési Centrum; Mesto Csoport Kft.; West Horizont Kft.