Az állatasszisztált terápiák egyre gyakoribbak. Ezek közül is kiemelkednek azok, melyekben lovak segítik a munkát. Régóta ismert, hogy a hippoterápia többek közt jótékony hatással van az egyensúlyra, a különböző mozgás- és kommunikációs-problémák fejlesztésérére, segít a stressz csökkentésében, valamint a különböző függőségekből való kilábalásban is.
Katrina Merkies, a kanadai Guelphi Egyetem munkatársai kollégáival 10 gyakorlott terápiás ló viselkedését vizsgálta. Ennek során 49 különböző emberrel találkoztak az állatok, egyszerre csak eggyel. Kétféle szituációban töltöttek el 4,5 percet a lovak az emberekkel: kikötve, vagy szabadon mozogva egy zárt karámban. Utóbbi lényege az volt, hogy az állatoknak szabad választást adott.
Először arra kérték a résztvevőket, hogy a kikötött lovakat 4,5 percen keresztül simogassák, vakargassák. Ezután egy zárt karám közepére állították az embereket. Itt is 4,5 percet töltöttek el, miközben csak akkor érhettek az állatokhoz, ha azok karnyújtásnyi távolságon belülre jöttek önszántukból.
Mivel a ló alapvetően menekülő, prédaállat, ezért ezek a jelek sem feltűnőek: ilyen jel például az ásítás, a nyalogatás, vagy a testsúlyuk gyakori áthelyezése egyik lábról a másikra. Elvégre a természetben nem szeretnék magára vonni a ragadozók figyelmét.
Ennek ellenére ezek nagyon is valós jelei a stressznek, amit nem hagyhatunk figyelmen kívül, mutattak rá a kutatók. Az eredmények alapján olyan irányelveket kellene lefektetni a lovas terápiával foglalkozó szervezeteknek, ami biztosítja a lovak jólétét, valamint minimalizálja az emberek számára a sérülések esélyét.
További cikkeink lovas témában: