Hogyan jegyzi meg a madár, melyik helyen járt már?
Arra is kíváncsiak voltak, képesek-e a „hol” és a „melyik” fogalmára is emlékezni, amikor az etetőket felkeresik. A „hol” vizsgálatához az etetőket háromszög és egyenes vonalban is felállították. A „melyik” kérdéskör vizsgálatához pedig különböző színűre és mintázatúra festették az etetőket.
A legtöbb madár képes volt a „hol” tesztet megoldani. A „melyik” azonban már nehezebbnek bizonyult: úgy tűnik, hogy a fiatalabb egyedek sokkal jobban megjegyzik a vizuális jeleket. Erre a kutatók sem számítottak. Vélhetően az a magyarázata, hogy mindkét vizsgált cinkefajnál a felnőttek hajlamosak kisajátítani az élelemforrásokat. Emiatt
Előny lehet a jobb memória
A kutatás mindenesetre rámutatott, hogy a kék- és széncinkék is rendelkeznek egy epizodikushoz hasonló emlékezettel, melyet korábban csak rágcsálóknál, kutyáknál, varjú-féléknél, fejlábúaknál (mint a tintahalak és polipok), valamint a főemlősöknél mutattak ki. A következő lépés az, hogy megvizsgálják:
Ez a típusú memória ugyanis lehetővé teszi, hogy reagáljanak az új környezeti kihívásokra és megfelelő választ adjanak a túlélésük érdekében. Ilyen például az, hogy emlékeznek rá, melyik gyümölcs mikor érik, vagy melyik hernyóféle jelenik meg hamarabb. Könnyen lehetséges az is, hogy az igen elterjedt madáretetés is hozzájárult az epizodikushoz hasonló emlékezet megjelenéséhez.