A park területe egyben védmű, ezért a vékony termőréteg alatt kavicsos, agyagos feltöltésű vízzáró réteg van. Különösen a fák telepítésekor kiásott ültetőgödrökben volt szükség talajcserére, amihez komposztot használtak és mikorrhiza gombát adagoltak.
Négyzetméterenként egy cserjét ültettek a szokásos három-öt darab helyett, így a növények saját habitusuknak megfelelő méretűre nőhetnek idővel, a természetesség jegyében. A vetett gyep alá starter műtrágyát szórtak. A terület egyes részein, a sólyapályákon korábban megállt a víz, annak elvezetésére esőkertet építettek, mely azonnal megoldotta a vízproblémát.
A korábbi sólyapályák betonburkolatát ledarálták és az új, öntött beton burkolatú akadálymentes út alépítményeként használták fel. A földtömegegyensúly miatt a közel sík területen kis kilátópontokat építettek, hogy a terület más részén kiemelt földet ne kelljen elszállítani.
A parkba tervezett egyedi bútorcsalád tagjai nagy kedvencek lettek a parklátogatók körében, ahogy a játszótere is mindig hangos a gyerekzsivajtól.
Díjazott park
A Magyar Tájépítészek Szövetsége által meghirdetett Tájépítészeti Nívódíj pályázaton 2023-ban a Városi parkok, közkertek kategória nyertese a Pünkösdfürdő park, a Budapest harmadik kerületében kialakított ökológiai szemléletű mintapark lett. Tervezői Szalkai Adrienne, Herr Hajnalka, Barcsay Gergő, Sápi Emese, Vidák Beatrix, Biró Borbála, Golovanova Bea, Máté András és Kruppa Gábor. A Fővárosi Önkormányzat beruházásaként jött létre a Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. Főkert divíziójának tervezésében.
A park a növényvilágával, tájékoztató tábláival, a természetes egyszerűségben rejlő szakmai tudással igyekszik elmagyarázni és a gyakorlatban megmutatni a lakosságnak, hogy mit jelent a biológiai sokféleség, az ökológiai gondolkodás, mit jelent a természet részének lenni és miben áll az egyén felelőssége. A Covid-járvány óta másként tekint a lakosság a zöldfelületekre, mint korábban.
Mintát adtak ahhoz, hogyan lehet fenntarthatóan, a természet változásaira is figyelve gondolkodni, kertészkedni. Mindenkinek ajánljuk, hogy egy szép napos délutánon kerékpárral vagy gyalogosan látogasson el a parkba. Nem fog csalódni!
Fotók: Megyesi Éva
Ez is érdekelheti: