0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. november 13.

Egy bátor kísérlet: Pünkösdfürdő park, a főváros pihenőparadicsoma

A Pünkösdfürdő park egy átfogó ökológiai kísérlet része, számos innovatív megoldással. A terület korábban fás növényzet nélküli gyep volt, de a tervezők és kivitelezők munkájának hála igazi biodiverz pihenőparadicsom jöhetett létre.

Budapest északi határán, a Duna árvízvédelmi töltése mellett jött létre a hathektáros, több mint egy kilométer hosszú Pünkösdfürdő park, melynek ötven méter a legnagyobb szélessége. Már ezek az adatok is jelzik, hogy a tervezőknek és a kivitelezőknek szokatlan adottságú területtel kellett dolgozniuk, mely korábban lombos fák és cserjeszint nélküli, sólyapályákkal tagolt gyepes terület volt. Ebből varázsoltak sokak által kedvelt, egységes arculatú pihenőparadicsomot biodiverz kiültetésekkel, esőkerttel, játéktérrel, közterületi gyümölcsössel, közösségi komposztálóval, madárodúkkal és sok minden mással kiegészítve.

Pünkösdfürdő park

A szakemberek kísérleti zöldfelületnek tekintették és tekintik ma is a parkot, az Ökológiai Kutatóközpont monitorozza a területet, figyelik a beporzók és a rovarvilág változását, és ha valamelyik növényfajról, fajtáról kiderül, hogy nem odavaló, azt cserélik. A tervezők végigkövették a munka minden részletét a koncepciótervtől a magkeverékek összeállításáig, ezért lett a végeredmény egységes arculatú, ami látható a tájékoztató táblákon, a hulladékgyűjtőkön, sőt, az adottságok lehetővé tették egy érdekes sétaútvonal megépítését is.

Ez valójában két tematikus tanösvény különböző karakterű helyekkel, a víz és a biodiverzitás témáját dolgozva fel.

A park a Duna mellett fekszik, de a víztől a gát elválasztja, ezért a terület vízszegény. A tervezők összhatásban vízparti hangulatot igyekeztek megjeleníteni, olyan növényfajokkal dolgoztak, melyek a hazai növénytársulásokban is megtalálhatóak. Például láthatjuk a parkban a homoki bokorerdő és a karsztbokorerdő hazai példányait, a saját magkeverékek pedig különböző magyar táj­egységet idéznek meg. Minden évszakban látványos a díszfű- és az évelőkiültetés is, amihez egyes részeken automata öntöző­rendszert telepítettek. Ahol az árvízvédelmi előírások miatt nem ültethettek fát, ott mezőgazdasági növényeket vetettek, például bíborherét, 28 ezer négyzetméteren pedig őshonos növények magkeverékének sokszínűségében lehet gyönyörködni. A gyümölcsösben magyar nemesítésű fajtákat telepítettek el.

Pünkösdfürdő park

A területen a termőréteg tíz centiméter vastag volt mindössze, ezért nem végeztek gyepnyesést, helyette visszavágták az eredeti növényzetet, majd berotálták, vagyis a helyszínen hagyták.

Ezért a korábbi növénytársulás egyedei megjelennek és összekeverednek a magvetéssel, ami nagyon érdekes növényegyütteseket eredményez.

Egyes növények még a helyüket is változtatják, az út egyik oldalán elvetett bíborhere például egy évvel később az út másik oldalán jelent meg.


A Pünkösdfürdő park meghatározó növényei

Karsztbokorerdős növénytársulás

  • Ezüsthárs (Tilia tomentosa), virágos kőris (Fraxinus ornus), sajmeggy (Prunus mahaleb), csertölgy (Quercus cerris), cserjeszintben húsos som (Cornus mas), cserszömörce (Cotinus coggygria), kányabangita (Viburnum lantana)

Homoki bokorerdő fái

  • Mezei szil (Ulmus minor), vadkörte (Pyrus pyraster), fehér nyár (Populus alba)

Évelők

  • Ószirózsa (Aster ’Asran’), díszgyertya (Gaura lindheimeri ’Gambit White’), ligeti zsálya (Salvia nemorosa ’Caradonna’), vajszínű ördögszem (Scabiosa ochroleuca ’Moon Dance’), óriás verbéna (Verbena bonariensis), közönséges harangláb (Aquilegia vulgaris var. stellata ’Ruby Port’)

Díszfüvek

  • Nádtippan (Calamagrostis brachytricha), keleti tollborzfű (Pennisetum orientale ’Karley Rose’), vesszős köles (Panicum virgatum ’Squaw’), gyepes sédbúza (Deschampsia cespitosa), seprűs csomósperje (Schizachyrium scoparium ’Prairie Blue’)

Hagymások

A parkban 20 ezer darab természetközeli megjelenést adó botanikai tulipán, kisvirágú nárcisz, csillagvirág véletlenszerű foltjai indítják a tavaszt
Forrás: Kertbarát Magazin

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: