0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 5.

Kertészeti kongresszus egy csöppent sem zöld fővárosban

A kulturális, ipari és pénzügyi központként működő Bukarest 2022-ben csatlakozott az EBRD Green Cities programjához, hogy a Zöld Város Akcióterv révén megbirkózzanak az éghajlati és környezeti kihívásokkal és zöldítő beruházásokat indítsanak el.

Májusban Bukarestben, a romániai parlament épületében tartották az 5. Európai Kertészeti Kongresszust a Bukaresti Agrártudományi és Állatorvostudományi Egyetem és a Román Kertészek Társasága szervezésében. A Nemzetközi Kertészeti Tudományok Társasága (ISHS) támogatásával és a Román Akadémia kiemelt védnökségével megrendezett eseményre mintegy hetven országból több mint kilencszázan érkeztek, a bemutatott tudományos közlemények száma pedig meghaladta az ezret.

A magyarországi díszkertészeti szakmát a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem munkatársaiként képviseltük, és gyümölcstermesztéssel és genetikával foglalkozó kollégáink is részt vettek a kongresszuson.

Hetven ország képviseltette magát a rendezvényen
Az Európai Kertészeti Kongresszus (EHC) fő célja, hogy európai és nemzetközi szinten is hozzájáruljon a kertészet tudományos örökségének, valamint tudásának, ötleteinek, tapasztalatainak és kapcsolatainak gyarapításához.

Az idei rendezvény mottója – Fordulópont a kertészetben – pedig rávilágított a szükséges átalakulásra, hiszen ez a mezőgazdasági ágazat is nagy kihívások előtt áll. A szimpóziumok témái közt szerepelt egyebek közt a fenntarthatóság, az alkalmazkodási képesség, a klímaváltozás, a biodiverzitás, a mesterséges intelligencia, a robotizáció.

Tekintélyparancsoló helyszín

A kertészetnek Romániában kiemelt szerepe van – ezt érzékelteti az a tény is, hogy az EHC-nek a parlament adott otthont. Nem mellesleg, mérete alapján (alapterülete 365 ezer négyzetméter) ez a világ harmadik legnagyobb épülete, a Guiness-rekordok közé pedig azzal került be, hogy a világ legnagyobb hivatali épülete. A monumentális parlamentet a mega­lomániájáról is híres Nicolae Ceauşescu diktatórikus rendszere alatt építették, gazdaságilag igen terhelt időszakban. A diktátor célja volt az összes fő állami szervezetet egy épületbe összpontosítani, másrészt pedig biztonságos, szeizmikus veszélynek nem kitett lakóhelyet akart, amely akár egy atomtámadást is kibír. A márványfalak és padló mindenhol kiegészült a nehéz faburkolatokkal. Az épületbe szigorú biztonsági ellenőrzés árán lehetett csak bejutni.

A parlament kertje sokhektáros terület a város szívében, amelyet magas színvonalon karbantartanak: a fű mindenhol gondosan lenyírva, a sövények formára vágva – és külön meglepetés, hogy kutyával is látogatható.

A kert számos állatfajnak, köztük nagyszámú fácánpopulációnak is helyet ad, a madarak gyakran átvonultak a behajtó autók vagy a sétáló látogatók előtt.

A nyitóünnepség a parlamentben

Előadások, poszterek, túrák

Az Európai Kertészeti Kongresszus nagyszerű lehetőséget kínált az oktatóknak, kutatóknak a nemzetközi eszmecseréhez, és népszerűsítette a városi környezet alakítását célzó európai elgondolásokat. A rendezvény során a helyi diákok, kutatók, oktatók egyeztethettek a kertészet területén vezető szakértőkkel, megismerhették az innovációkat, erősítve a nemzeti és nemzetközi együttműködéseket.

A tanácskozást megelőző napon Sorin Mihai Cîmpeanu, a bukaresti Agrártudományi és Állatorvostudományi Egyetem rektora, Robert Cazanciuc, a román szenátus alelnöke, Ligia Deca román oktatási miniszter, Sebastian Burduja energiaügyi miniszter, Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere, François Laurens, az ISHS elnöke, valamint Florin Stănică, az EHC 2024 kongresszus és a kertészeti társaság elnöke köszöntötte a résztvevőket.

Forrás: Kertészet és Szőlészet

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: