0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 17.

Kertészeti kongresszus egy csöppent sem zöld fővárosban

A kulturális, ipari és pénzügyi központként működő Bukarest 2022-ben csatlakozott az EBRD Green Cities programjához, hogy a Zöld Város Akcióterv révén megbirkózzanak az éghajlati és környezeti kihívásokkal és zöldítő beruházásokat indítsanak el.

Egy felmérés eredményei

A város parkjai érdekesek

A városban sétálva azt láttuk, hogy a lakóházak kertjei, balkonjai egészen ritkán voltak növényesítve, és az árnyékot adó fák között is elég nagy volt a távolság több városrészben. Utánanéztünk, mi ennek az oka.

A Bukaresti Közösségi Alapítvány 2023-as felmérésében részt vevő fővárosiak több mint fele elégedetlen környezetének állapotával, 35%-uk közömbös és mindössze 11%-uk elégedett. Kutatások szerint a megkérdezett bukarestiek többnyire kifogásolják a levegő minőségét, a hulladékgazdálkodást, a zöldterület-fenntartást, a klímaváltozás hatásainak kezelését, a városi közlekedést. A Bukaresti Közösségi Alapítvány kezdeményezésére megtörtént főváros fő környezeti problémáinak azonosítása.

Ami a fő gondot, a levegőminőséget illeti, a legtöbb válaszadó a nagy forgalomra, főként a sok teherautóra, a környezetszennyezésre panaszkodik. A hulladékgazdálkodás kapcsán pedig az újrahasznosítással kapcsolatos oktatást hiányolták, valamint kifogásolták a hulladékgyűjtés gyakorlatát (nincs szelektív gyűjtés) és a felelőtlen fogyasztást.

A megkérdezett bukarestiek számára is fontos az otthonaik körüli zöldfelületek kialakítása. Jelenleg keveslik a zöldfelületek nagyságát, kifogásolják a nem gondozott vagy elpusztult zöldterületeket, sokallják az építkezésekkel kivont területek nagyságát, túlzottnak vélik a kaszálás és a fakivágás mértékét, valamint a lezárt vagy közhasználat nélküli zöldfelületek nagy arányát, és elégedetlenek a zöldfelületek védelmére irányuló oktatással.

A felmérés olyan problémákat is feltárt, hogy kevés kezdeményezés irányul a természeti erőforrások felhasználá­sának csökkentésére, és az éghajlat­változás hatásainak mérséklésére, és nem támogatják a klímaváltozás által érintett hátrányos helyzetű közösségeket. Mindezeket fokozzák a városi mobilitás gondjai, nincsenek kerékpárossávok, kevés a parkolóhely, nem népszerűsítik eléggé, hogy a személygépkocsik helyett használjanak alternatív közlekedési eszközöket.

Kedvelik a szabadtéri installációkat

Emellett a megkérdezett polgárok más általuk azonosított kérdéseket is felvetettek, mint például, hogy kevés a közösségi szabadidőközpont, játszótér, szabadon használható sportpálya, nincsenek nyilvános mosdók és nyilvános ivóvízforrások, közösségi veteményeskertek.

Csak a harmaduk aktív

Bár a bukaresti mikroközösségekben a válaszadók mindegyike észlel környezeti kihívásokat a térségében,

csaknem 77%-uk nyilatkozott úgy, hogy nem hajlandó részt venni ezek megoldásában. A maradék 23% szerint olyan tevékenységekkel járulhat hozzá a változáshoz, mint petíciók benyújtása, fák ültetése, újrahasznosítás, tömegközlekedés használata, kerékpárutak és/vagy parkolók építése, lakóházaik körüli kertek karbantartása, a közösséggel való együttműködés.

Ők tervezik, hogy felveszik a kapcsolatot az elhivatott egyesületekkel, egyénileg újrahasznosítanak, és kommunikálnak a barátokkal és rokonokkal annak fontosságáról, részt vennének közösségi találkozókon, ahol környezetvédelmi kérdéseket vitatnak meg, és még rendezvények szervezésében is szerepet vállalnának.

Azt gondoljuk, hogy bár Magyarországon is sok teendő kínálkozik a témában, jó úton indultunk el, amelynek nemcsak a fejlődő zöldterületek az eredményei, hanem a folyamatosan átalakuló gondolkodás, az együtt fejlődés is.

A következő, a Nemzetközi Kertészeti Kongresszus 2030. augusztus 25–30. között lesz Milánóban.


Köszönetnyilvánítás

A kutatás a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal „A körforgásos gazdaság megvalósíthatósága a honvédelmi tevékenységek során” című, TKP2021-NVA-22 azonosítószámú Tématerületi Kiválósági Program támogatásával valósult meg, a Körforgásos Gazdaság Elemző Központ (KGEK) vezetésével.


Dr. Kisvarga Szilvia és dr. Orlóci László
Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, Tájépítészeti, Településtervezési
és Díszkertészeti Intézet

Forrás: Kertészet és Szőlészet

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: