0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 8.

Tévedtek a tudósok: mégsem a növényvédő szerek a hibásak

Úgy tűnik, hogy eddigi ismereteinkkel ellentétben mégsem a gyomirtók felelősek az európai folyók szennyezéséért. De akkor mik?

A német Tübingeni Egyetem kutatói szerint az európai folyókban fellelhető glifozát nem a növényvédő szerekből, hanem bizonyos tisztítószerekből származik.

Ezzel egy közkeletű vélekedést cáfoltak meg a kutatók, mivel

eddig világszerte úgy hitték a szakemberek, hogy a mezőgazdasági tevékenység okolható a folyó- és állóvizekben fellelhető glifozáttartalom miatt.

A kutatók azután kezdtek vizsgálódni, hogy a peszticidekkel kapcsolatos szigorítások ellenére sem csökkent az európai vizek glifozáttartalma. A kutatáshoz az USA hatóságainak méréseit is felhasználták, és összehasonlították az így kapott metaadatokat. Az USA mellett Németország, Franciaország, Svédország, Olaszország, Luxemburg és az Egyesült Királyság vizeinek összetételét vizsgálták egyes esetekben 1997-ig visszamenőleg. A kutatás alatt bizonyossá vált, hogy a koncentráció nem változott az évek során, és ami meglepő, az éveken belül sem. Ez kizárta az időszakos mezőgazdasági tevékenység szerepét, és inkább a háztartási szennyvíz, mint lehetséges forrás felé terelte a szakembereket.

Illusztráció
Forrás: Pixabay

A fenti módszerrel azt a következtetést vonták le a kutatók, hogy a folyóvizekben található glifozát más lehet, mint amit a növényvédő szerekben alkalmaznak, mely vélekedést laborvizsgálatokkal sikerült is igazolni.

Az eredmény szerint a glifozát egy olyan változata van jelen ezekben a természetese vizekben, amik egyes tisztítószerekben – főként mosószerekben – fordulnak elő.

A kutatást vezető professzor, Carolin Huhn szerint ez magyarázatot ad arra, hogy miért nem sikerült évek alatt sem csökkenteni a folyóvizek glifozáttartalmát a növényvédő szerek használatának korlátozásával. A szennyezésért felelős szerek pontos azonosítása újabb vizsgálódást igényel. A kutatók mindenesetre remélik, eredményeik hozzásegítik a döntéshozókat a megfelelő szabályozások kialakításához.

A kutatások szerint a glifozát az emberi szervezetbe jutva nem csak irritációt okoz, de hormonháztartást károsító hatást is tulajdonítanak neki.

Ez is érdekelheti:

Nincs helye az erdőben

Mezőgazdászok és környezetvédők csatája ellentmondásos politika közepette

Forrás: magyarmezogazdasag.hu/agriland.ie

Magazin ajánló: