0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 3.

A britek többsége adóval büntetné az egészségtelen ételek gyártóit

A túlzottan sós vagy cukros, valamint ultrafeldolgozott élelmiszerek extraadóját támogatja a britek többsége – derül ki egy friss kutatásból, amiről a Guardian számolt be. A gyártók szakmai szervezete azonban inkább támogatást kérne az államtól.

A megkérdezettek egészen pontosan az ilyen, „egészségtelen” „junk foodnak” nevezett élelmiszerek gyártóira vetnének ki pluszt terhet, hogy így küzdjenek az országban egyre nagyobb gondot jelentő elhízással kapcsolatos betegségek ellen.

egászságtelen junk food
illusztráció
Forrás: freepik.com
A megkérdezettek 58 százaléka ért egyet azzal, hogy a túl sós, vagy túl cukros ételek gyártóit büntessék ilyen formán, 53 százalék pedig azt is támogatná, ha a felvágottak, kekszek, tartós kenyerek – tehát az ultrafeldolgozott élelmiszerek gyártóit is sújtanák az extraadóval.

A megkérdezettek azt is támogatják, hogy az így befolyó összegekből segítsék a legszegényebb családokat friss élelmiszerekhez történő hozzájutáshoz. Az elutasítás aránya mindössze 19, valamint 24 százalék.

Az új brit kormány tervei között szerepelnek az egészséges táplálkozás terjedését elősegítő lépések, például tiltanák az energiaitalok eladását 16 év alattiak számára, valamint nem lehetne egyes élelmiszereket este 9 óra előtt reklámozni a televízióban.

A lapnak nyilatkozó civilek szerint azonban ez nem elegendő, és a társadalom többsége – a felmérés alapján – sokkal radikálisabb lépéseket vár a kormánytól.

Az egészségtelen táplálkozás, az elhízás következményei egyébként 98 milliárd angol fontba kerülnek a brit államnak, amiből 6,5 milliárd font terheli az egészségügyi ellátórendszert az elhízásból fakadó betegségek kezelésének költségeként.

Az élelmiszergyártókat tömörítő egyik brit szakmai szervezet szerint azonban nem a büntetőadó a megfelelő eszköz, az államnak sokkal inkább támogatnia kéne a vállalatokat, hogy azok egészségesebb élelmiszereket állíthassanak elő költséghatékonyan.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu/theguardian.com