0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 13.

23 év alatt 37 százalékkal kevesebb burgonya

Az EU burgonyaágazata az éghajlat, a környezetvédelmi előírások és a fogyasztói szokások változásával magyarázza, hogy a termelés több mint 20 év alatt 37%-kal esett vissza.

Az Eurostat új jelentése szerint 2000 és 2023 között jelentősen visszaesett az EU-ban betakarított burgonya mennyisége. A fő okok a szakértő szerint a növényvédő szerekre vonatkozó szigorúbb uniós szabályozás, az európai éghajlat változása és a fogyasztói szokások változása.

A belga frites-től a spanyol tortilla de patata-n át az olasz gnocchiig, vagy épp a magyar rakott krumpliig a keményítőtartalmú gumó Európa-szerte a konyhák egyik leggyakoribb alapanyaga.

Az euractiv.com az Eurostat augusztus 8-án közzétett adataira hivatkozik, amelyek szerint a 2000 utáni időszakban az éves termelés 36,7%-kal esett vissza, ami azt jelenti, hogy az uniós országok 27,9 millió tonnával kevesebbet termeltek, mint 2000-ben.

burgonya
forrás: pxhere.com

2023-ban az uniós országok 48,3 millió tonna burgonyát takarítottak be, szemben a súlyos szárazsággal jellemezhető 2022-es 47,5 millió tonnával. 2023-ban a termelés 24%-át Németország adta, majd Franciaország következik közel 18%-kal, Hollandia pedig 13,4%-kal. Ugyanakkor Romániában (32,4%) és Lengyelországban (25,1%) van a legtöbb burgonyatermesztő gazdaság, bár gazdasági szempontból továbbra is kicsik.

Több tényező hátráltatja a termelést

Berta Redondo, a burgonyakereskedőket képviselő brüsszeli székhelyű Europatat lobbicsoport főtitkára az Euractivnak elmondta, hogy a termelés visszaesését több tényező magyarázza.

Kiemelve „az európai éghajlat radikális változásait”, rámutatott a 2022-es aszályra és a tavaly őszi és tavaszi túlzott esőzésekre Nyugat-Európában.
burgonya
forrás: pxhere.com

A másik termelést befolyásoló tényező az, hogy az EU szigorította a növényvédő szerekre vonatkozó korlátozásokat, különösen a burgonya kártevői elleni védekezésben fontos szerek esetében. „Gazdáinknak egyre kevesebb eszközük van a kártevők és a növénybetegségek elleni küzdelemhez” – tette hozzá Redondo.

2019-ben az Európai Bizottság nem újította meg a burgonyatermesztésben a drótférgek elleni növénytermesztő szerekben használt etoprofosz hatóanyag engedélyét, toxicitási aggályokra hivatkozva. 2018-ban az EU betiltotta három neonikotinoid – imidakloprid, tiametoxam és klotianidin – minden kültéri használatát a beporzókra gyakorolt káros hatásuk miatt.

Redondo rámutatott arra is, hogy

az ágazatra további csapást jelent az emelkedő termelési költségek, különösen az üzemanyag- és energiaköltségek növekedése, amelyet Oroszország ukrajnai inváziója súlyosbított.

„Mindez a kevésbé kockázatos termények felé terelheti a gazdákat” – mondta Redondo.

rakott krumpli
A rakott krumpli reform módon is elkészíthető
forrás: pxhere.com

Trendi burgonyás receptek

A fogyasztói szokások változása szintén hatással van az uniós burgonyatermesztésre. „A fiatal fogyasztók kihagyják étrendjükből a szénhidrátokat, vagy a burgonyát »egzotikusabb« alternatívákra cserélik” – mondta Redondo.

Ennek kezelésére az Europatat 2020-ban 3,4 millió eurós, az Európai Bizottság által társfinanszírozott promóciós kampányt indított, amely a millenniumi korosztályt – az 1981 és 1996 között születetteket – célozza meg Flandriában (Belgium), Franciaországban és Írországban.

A 2025-ig tartó kampány több mint 300 receptet tartalmaz, amelyek célja, hogy a burgonya beépüljön a modern életmódba, influencerek és hírességek pedig bemutatják a gumó sokoldalúságát, hogy lerázzák a „hagyományos étel” imázsát.

Ez is érdekelheti:

Forrás: magyarmezogazdasag.hu/euractiv.com

Magazin ajánló: