Rohanó, és sokszor a normalitásokat nélkülöző világunkban nincs is fontosabb, minthogy óvjuk és vigyázzunk a hagyományos értékekre – mondta Nagyné Legény Ildikó, a Magosz Országos Gazdasszonytagozatának elnöke, Hajdúnánás alpolgármestere. Mint mondta,
Jakab Istvánt, az Országgyűlés alelnöke, a Magosz elnöke ünnepi beszédedében köszönetét fejezte ki, hogy az ország szívében, a Szent István Bazilikában minden évben lehetőséget kapnak a magyar gazdák értékeik bemutatására. A nemzet megtartó ereje, az összefogás ereje, a hitünkből fakadó erő, a jövő generációjának túlélését is jelenti. Az aratókoszorú egy nagyon fontos munka végét jelzi, az aratás befejeződött. Ez ünnep volt a gazdáknak, és az aratókoszorú bemutatásával napjainkban is megmutathatják, hogy a magyar gazdák tisztelik hagyományaikat.
Az aratókoszorút idén egyetlen hölgy, Nagy Sándorné (Julika) Népi Tárgyalkotó Iparművész tervezte és készítette el, két hónap alatt, otthonában, az „Aranyszalma városában” Hajdúnánáson. A koszorú 210cm széles és 200cm magas. Fő alkotórészei: a vízszintesen és függőlegesen elhelyezkedő kunkorgók, az esőcsigák és az „Isten szeme” fonatok, de ezen kívül csengők, spirálok, kettes fonatok,kalászok ékesítik az idei aratókoszorú.
Az alkotóelemek elhelyezése sem véletlen, különböző számmisztikákat rejt:
A 4 db vízszintes henger alakú kunkorgó szimbolizálja a 4-es szám sokrétű jelentését. A keresztény hit alapját képező négy evangélium (Máté, Márk, Lukács, János) emlékeztet minket Szent István keresztény örökségére és az ország keresztény gyökereire. A 6 db függőleges henger alakú kunkorgó 6-os számának jelentése is sokrétű. A Biblia szerint Isten 6 nap alatt teremtette a világot, de ez a szám arra emlékeztet, hogy olyat kell tennünk, amely más emberek javát szolgálja – összekapcsolva üzenetét a Magyarok Kenyere karitatív tevékenységével. A felső vízszintes körre 12 db esőcsiga került. Az esőcsiga a legelterjedtebb aratási dísz, az esőt, mint Isten áldást is jelképezik, ami elengedhetetlen a bő terméshez.