0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 12.

Nyári kihívás az állatok szemszögéből: rajtunk a felelősség!

A nyári hőséget sokszor mi, emberek nem viseljük túl jól, és ezzel állataink sincsenek másképp. Csak ők nem tudnak ablakot nyitni, italt kivenni a hűtőből, bekapcsolni a légkondit. Víz, árnyék, légmozgás – ezt csak a gazdi tudja biztosítani számukra…
fehér gólya
A fehér gólya elegáns madár, de kevéssé elegáns módon hűti magát

Az állatok hőtűrése sok mindentől függ

Az állatok érzékenysége a megemelkedett hőmérsékletre változhat, attól függően, hogy milyen fajról van szó. Amennyiben a túl magas hőmérséklet és a tűző napsütés nem megfelelő vízellátással párosul, az különböző egészségügyi problémákhoz vezethet, mint például a hőguta, napégés, kiszáradás. Fontos, hogy figyeljünk az állatok viselkedésére, és szükség esetén azonnal cselekedjünk.

Általánosságban elmondható, hogy a dús szőrzetű állatok jobban viselik a meleget, egy bizonyos mértékig.

A kutyák és macskák is érzékenyek lehetnek a nyári hőségre, főleg a rövid orrú fajták. Az idősebb, beteg és túlsúlyos állatok – akár csak emberek esetén – rosszabbul viselik a hőséget.

Így védjük az állatainkat

A magas hőmérséklet miatt felmerülő egészségügyi problémák megelőzése érdekében az állatainknak akár naponta többször is cseréljük az ivóvizét, hogy mindig friss és hideg víz álljon a rendelkezésükre. Legyen lehetőségük árnyékba húzódni, és az élőhelyük jól szellőzött legyen, ahol biztosított a folyamatos légmozgás. Soha, még rövid időre se hagyjuk őket zárt helyen, például kocsiban.

A kisemlősöknek jó szolgálatot tesz a terráriumukba helyezett csempelap, amin előszeretettel hűsölnek. Érdemes belegondolni abba is, hogy milyen hőmérsékletű lehet az aszfalt, amin a kutyát sétáltatjuk, ha forró, akkor inkább füves területet keressünk erre a célra. A kutyákat épp ezért inkább kora reggel vagy késő este sétáltassuk. Amennyiben nap közben tudunk csak erre időt szakítani, akkor se futtassuk az állatot kánikula idején. Kutyáknál is jellemző nagy melegben az étvágytalanság, ekkor száraz táp helyett próbálkozzunk a magasabb nedvességtartalmú eledelekkel.

A fürdetés minden állatnak jól jöhet a kánikulai szezonban, bár a macskák többsége ezt kevésbé élvezi, a kutyák és a madarak viszont szívesen fürdenek.

A hosszú szőrű kutyák bundáját nyárra érdemesebb rövidebbre nyírni.

kutya
Forróság idején a kutyát reggel, vagy estre és ne aszfalton sétáltassuk

Ismerjük föl a hőguta jeleit, ami fajonként változó, de többnyire bágyadtsággal, levertséggel jár, és hamar ennél súlyosabbá is válhat.

Árnyék és víz az állatok részére is

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) minden évben felhívja a figyelmet a nagy meleg veszélyeire, és tudnivalókat, jó tanácsokat ad arra vonatkozóan, hogyan gondoskodjunk kedvenceinkről és haszonállatainkról a nyári hőségben. „30 °C fölötti külső hőmérsékletnél fennáll annak a veszélye, hogy a kutyák hőgutát kaphatnak, ami tüdőödémához vagy a szívizomzat és a központi idegrendszer károsodásához, végső esetben pedig az állat elpusztulásához vezethet.

A következő jeleknél gyanakodhat hőgutára: először az állatok ijedt tekintetűek lesznek, később izgatottak, nyálzanak esetleg hánynak, végül tudatvesztés és ájulás is bekövetkezhet.

Ha a fenti tünetek jelentkeznek, az állatot feltétlen árnyékba kell helyezni és lehűteni. Ezt tehetjük bőséges vízitatással, nedves törölközővel való betakarással, óvatos lelocsolással, de amint lehet, állatorvoshoz kell vinni kedvencünket. A legfontosabb azonban a megelőzés, azaz a megfelelő körülmények biztosítása” – sorolta föl a lehetséges megoldásokat a NÉBIH útmutatója.

A haszonállatokat is megviseli a hőség, esetükben is fontos a bőséges vízellátás. A zárt térben tartott állatok – mint például a nyulak vagy a csirkék – jólléte nagyban függ az automatikus szellőztető berendezésektől. Ha ezeknek a gépeknek bármilyen meghibásodása lenne, azonnal meg kell javítani. Olyan berendezéssel kell ellátni ezeket az automata rendszereket, amely meghibásodás esetén egyből riaszt.

nyulak
A nyulak sűrűn erezett fülei a testhő szabályozásában is szerepet játszanak

A kifutóval rendelkező ólban tartott állatoknak biztosítani kell az árnyékos területet is. A sertések például e nélkül könnyen leégnek a tűző napon.

Ha hőség idején kell szállítani bármilyen haszonállatot, érdemes éjszaka vagy kora hajnalban indulni, ez kevésbé viseli meg az állatok szervezetét.

A nyolc órát meghaladó utaztatás kizárólag speciális állatszállító járművel engedélyezett, aminek többek között van megfelelő légcsererendszere, és az ivóvízellátás is biztosított benne. A témáról sok hasznos információ található még az alábbi oldalon, melyet a NÉBIH működtet.

Ez is érdekelheti:

Így etesse idős kutyáját, hogy még sokáig élvezze társaságát

Segítség a hőségben lovainknak

Forrás: Kistermelők Lapja

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: