Hogy mire kell jobban odafigyelni a kutyák arany éveiben? Ezekre fogunk most fényt deríteni. A kutyák táplálkozása életkoruk előrehaladtával szükségszerűen korrigálandó, mivel csökken az energiaigényük, lassul az anyagcseréjük, betegségek jelentkezhetnek náluk, vagy mert válogatósabbá válnak.
Házi koszt kontra gyári eledel
Mindkettőnek vannak előnyei és hátrányai. A gyári senior eledelek kényelmesen adagolhatók, kiegyensúlyozott összetételűek, és tartalmazhatnak extra összetevőket, viszont tartósítószer is van bennük, eléggé boros az áruk, és nehezen testre szabhatók. A házi készítésű eledel esetében könnyebb figyelembe venni a speciális igényeket, betegségeket. Változatos, emberi fogyasztásra alkalmas alapanyagokból készítjük, azonban figyelni kell a tápanyagok optimális összetételére. Tartósítószermentes, de bizonyos mennyiségű időráfordítást, és biztos ismereteket igényel. A hozzávalók kiválasztását a pénztárcánk vastagságához tudjuk igazítani.
Étrend szabályok, ha saját készítésű eledel mellett döntünk
A jó minőségű aminosavak fontosak az izomzat megtartásához és a regenerációhoz. Az idősebb kutyák számára a legmegfelelőbb a 25-30% fehérjetartalmú étrend, amennyiben nincs veseelégtelenség, mely esetén szigorúan fehérjeszegény étrendet kell követniük. A fő fehérjeforrás kiválasztásánál figyelembe kell venni az esetleges ételallergiát. A kutyák 34%-a allergiás a marha-, 15%-uk a csirkehúsra, de gyakorlatilag bármely más állati eredetű fehérjével kapcsoltban is felléphet allergia.
Különös figyelmet kell fordítani arra, hogy az ételhez omega-3 zsírsavtartalmú lenmag- vagy kendermagolajat is adagoljunk.
A fennmaradó 55-65%-ot könnyen emészthető szénhidrát teszi ki.
Győződjünk meg arról, hogy friss víz mindig rendelkezésére álljon, hogy megelőzzük a kiszáradást, és támogassuk a szervek működését.
Ha a kutyus étvágytalan, hiányosan táplálkozik, túl keveset eszik, felszívódási zavara, vagy valamilyen krónikus betegsége van, esetleg kissé válogatós, szüksége lehet egy kutyák számára készült multivitaminra. Ebben is érdemes kikérni az állatorvos javaslatát.
Egy jól megtervezett étrend jelentősen javíthat az idősebb kutyák életminőségén, és mind azt szeretnénk, ha kedvencünk minél több időt tölthetne velünk a lehető legjobb állapotban.
Ez is érdekelheti: