A rendezvény Szent Hubertus misével kezdődött, amit dr. Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érsek celebrált.
A vendégeket házigazdaként Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke, a lakiteleki Népfőiskola Alapítvány kuratóriumi elnöke köszöntötte.
Beszédében emlékeztetett rá, hogy Magyarország törvényei már a szent királyok uralkodásától számítva óvták és védték az ország erdőit, vadállományát. Így van ez ma is, amikor erdő-, mező- és vadőrök, vadászok oltalmazzák a vadon élő állatállomány életét, életterét. Folyamatosan figyelemmel kísérték erdeink vadeltartó képességét, a vadállomány szaporulatát, a kilövési engedélyeket, a vadásztársaságok működését és a vadkárokat.
A kormány fontos, megújuló természeti erőforrásként tekint Magyarország vadállományára, amely nemzeti kincs, ezért védeni szükséges, de szakszerűen és fenntartható módon kell gazdálkodni is vele – jelentette ki Nagy István. Mint az agrárminiszter fogalmazott, a kormány tisztában van vele, hogy a vadgazdálkodás ágazati kapcsolataiban központi jelentőségű a vadkár és a vadban okozott kár.
– Egyszerre kell ugyanis elérnünk azt, hogy az agrárium termelékenysége, a magyar gazdák versenyképessége növekedjen, ugyanakkor az európai és a magyar élelmiszerellátás biztonságát megteremtő mezőgazdasági termelés, a minőségi élelmiszerek előállítása jövedelmező és társadalmilag elismert tevékenységgé váljon. Mindeközben célunk az is, hogy hazánk környezeti állapotát, természeti erőforrásainak megújulását, így a vadgazdálkodás helyzetét is jelentősen javítani tudjuk. Az egészséges, jó genetikai értékkel rendelkező vadállomány fenntartásában a vadászat kulcsfontosságú – jelentette ki, hozzátéve, hogy ezt szem előtt tartva, az agrárkormányzat partnerként tekint a hivatásos vadászokra, akik időt és energiát nem sajnálva járják egész évben a vadászterületeket, szerepük nélkülözhetetlen, a fenntartható és szakszerű vadgazdálkodásban. Ezzel együtt azt kérte a vadászatra jogosultaktól, hogy fogadják el: a lokálisan túlszaporodott nagyvadállomány jelentős létszámcsökkentése nem odázható el. Mint fogalmazott, a nagyvadállomány szabályozása során a mennyiségi szemlélet helyett a kisebb létszámú, de jobb minőségű vadállomány kialakítására kell törekedni.
E tekintetben a létszámcsökkentési cél országosan egységesnek tekinthető, ezért a miniszter szerint alapvető követelmény az éves vadgazdálkodási tervben meghatározott vadelejtési előírások maradéktalan teljesítése. – Főleg ilyen aszályos időszakban, amikor minden egyes kárra sokkal érzékenyebben reagálnak a gazdák – figyelmeztetett, hozzátéve, hogy a nagyvadhasznosítás fokozásával csökkenhetnek a vadkárok, a vadhúsból és a trófeából származó árbevételek pedig növekedhetnek, nem utolsó sorban enyhülhetnek a túltartott vadállomány okozta társadalmi konfliktusok is.