A BMJ Public Health folyóiratban közzétett tanulmány szerzői azt vizsgálták, kik használták legtöbbet a Nagy-Britanniában népszerű Deliveroo és Just Eat nevű ételkiszállító applikációkat. A vizsgált adatok 2019-esek, azaz az applikációhasználat pandémia alatti rohamos megugrása előttről valók – írj a Telegraph.
Kevesebb jövedelem mellett is gyakori választás az ételrendelés
A tudósok arra jutottak, a munkásosztály tagjai (segédmunkások, gyárban dolgozók) illetve a munkanélküliek rendeltek legtöbbet házhoz Londonban és Észak-Angliában.
A kutatás ezen kívül más érdekességre is rámutatott: a testsúly is meghatározó tényező ételrendeléskor.
Ezzel szemben az online élelmiszervásárlás leginkább a tehetősek körében népszerű: a vizsgált britek 16%-a végezte el a bevásárlást ily módon, ahelyett, hogy boltba ment volna.
A WHO már egyértelművé tette az álláspontját
A kutatók ugyanakkor arra figyelmeztetnek, az online ételrendelés helytelen étkezési szokások kialakításához is hozzájárulhat, hiszen ezek az applikációk számos ultrafeldolgozott élelmiszert kínálnak.
Az ételrendelés fellendülését egyébként a Covid-járvány alatti karantén váltotta ki a szigetországban: a Deliveroo 2021 első felére megduplázta rendelései számát.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szakemberei 2022-ben már egyenesen úgy nyilatkoztak, a modern életvitel – beleértve a táplálkozást – megrövidíti az életünket. A túlsúly évente például 1,2 millió európai halálát váltja ki.
A szervezet arra is felhívta a figyelmet, az ételrendelés, vagyis az olyan applikációk, mint a Deliveroo és a Just Eat miatt 2033-ra a britek válhatnak a legelhízottabb nemzetté.
Hazánkat sem kerüli el a probléma: az Eurostat adatai szerint 2019-ben Magyarország 2. helyen szerepelt a legtöbb elhízott lakossal rendelkező EU tagállamok listáján. A KSH szerint pedig ugyanabban az évben a túlsúlyosak és elhízottak aránya a fővárosban 51%, az ország egyéb régióiban 57–62% között mozgott.