0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. január 20.

A ló és a stressz

A stressz sajnos az élet elkerülhetetlen velejárója, még társaink, a lovak számára is. A mi felelősségünk az, hogy ezt az erős külső környezeti hatást lovunk számára a lehető legalacsonyabban tartsuk.

Ehhez meg kell értenünk lovunk viselkedését, fel kell ismernünk, ha stressz alatt van és meg kell tanulnunk kezelni, ez kulcsfontosságú a lovaink általános jólléte és teljesítménye szempontjából. Éppúgy, mint az embereknél, a stressz bizonyítottan számos betegség forrása a lovaknál is. Az alábbiakban 3 fő stresszfaktort vizsgálunk, illetve ezekre próbálunk megoldásokat találni.

A jelek észlelése

A legfontosabb a stressz jeleinek felismerése, amihez éles szemre és az állat egyedi testbeszédének megértésére van szükség. Az olyan finom jelek, mint a hátracsapott fül, a nyugtalanság, az étkezési szokások megváltozása vagy a túlzott izzadás, mind fokozott stresszszintre utalhatnak.

Gondosan figyeljük lovunk viselkedését a napi tevékenységek során, mivel a korai felismerés lehetővé teszi az időben történő beavatkozást.

Ehhez fontos ismernünk lovunk alapviselkedését, hogy már korán észrevegyük a viselkedésben történő változásokat, amelyek akár a stressz jelei is lehetnek. Nézzük a három leggyakoribb okot, amelyek stresszt váltanak ki a lovunkból.

Környezeti változások

A lovak, mint eredendően a „szokások rabjai”, nagyon érzékenyek a környezetükben bekövetkező változásokra. Ilyen változások például az istálló, karám módosítások, boksz cserék, vagy akár a legelőtársak, karámtársak változása, cserélődése, melyek stresszt válthatnak ki. Az életkörülmények hirtelen megváltozása, mint például az ismeretlen látvány, hangok vagy szagok, úgyszintén szorongást válthatnak ki lovunkban.

Fontos, hogy a változtatásokat fokozatosan vezessük be, hagyjunk időt lovunknak akklimatizálódni, és minimalizáljuk a környezeti változásokkal járó potenciális stresszt.

Az utazás is egy stresszforrás. Megfelelő módon készítsük fel lovunkat a hosszú útra. Utazás közben figyeljük a stressz jeleit, ilyenek például a viselkedés megváltozása, letargia, nyugtalanság, túlzott izzadás, valamint az evés vagy ivás megtagadása.

Zavarok a napi rutinban

A lovak számára fontos a napi rutin, kényelmet és biztonságot találnak napi tevékenységeik kiszámíthatóságában. Ennek a rutinnak a megzavarása, legyen szó az etetési ütemterv megváltoztatásáról, a napi edzésről vagy az ápolási gyakorlatokról, fokozott stresszszinthez vezethet. Még az apró változások is, mint például az etetési idő vagy az edzések változása, stresszt okozhatnak.

A következetes és kiszámítható rutin fenntartása fontos a stressz minimalizálása és a biztonságérzet előmozdítása érdekében.

ló

Társadalmi dinamika

Társas állatokként a lovak összetett kapcsolatokat alakítanak ki a ménesen belül. A társadalmi dinamikában bekövetkezett változások, mint például egy új társ bevezetése vagy a kialakult kötelékek szétválása, stresszreakciókat válthatnak ki. A lovak a szorongás jeleit mutathatják viselkedésük megváltozásával, beleértve a fokozott agressziót, visszahúzódást vagy fokozott éberséget.

A lovak társadalmi struktúráinak bonyolult megértése és az új tagok fokozatos bevezetése a ménesbe mérsékelheti a társadalmi dinamika változásaihoz kapcsolódó potenciális stresszt.
Forrás: Horse &Rider

Magazin ajánló: