0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 12.

Lóegészség: a vitaminok

A vitaminok kis mennyiségben szükségesek, sőt elengedhetetlenek a lovak egészségéhez. Szerepet játszanak a növekedésben, az energiaszint fenntartásában, a teljesítményben és az immunrendszer működésében.

A vitaminok túlzott vagy hiányos bevitele különböző egészségi problémákhoz vezethet, amelyek akár súlyosak, sőt végzetesek is lehetnek.

A vitaminoknak két fő típusa ismert: a zsírban oldódók (A-, D-, E- és K-vitaminok) nagyrészt a májban tárolódnak, ami túladagolás esetén mérgezéshez vezethet; a vízben oldódók (B-vitaminok és C-vitamin) pedig nem tárolódnak a szervezetben, ezért rendszeres bevitelük szükséges, mert a szervezet nem raktározza ezeket.

Fotó: Somogyvári Anett

A lótulajdonosok számára a leginkább fontos négy vitamin az A-, a D3-, az E- és a B7-vitamin (utóbbi: biotin). Bár az ebben a cikkben tárgyalt többi vitamin is létfontosságú szerepet játszik a lovak táplálkozásában, sokkal kisebb valószínűséggel fordul elő hiány, mint e négy esetében.

A legtöbb lovat száraz takarmányokkal etetik, emiatt alig vagy egyáltalán nem jutnak zöldtakarmányhoz. Ennek következtében a β-karotin (az A-vitamin előanyaga) és az E-vitamin bevitelének mértéke gyakran nem megfelelő.

Bár a friss széna etetése biztosíthatja a β-karotin és az E-vitamin szükséges szintjét, a hat hónapig vagy annál hosszabb ideig tárolt és a szélsőséges időjárásnak (pl. nagy mennyiségű esőnek, napfénynek) kitett széna nem tartalmazza ezeket megfelelő mennyiségben, tehát pótlásra van szükség.

Azokban az esetekben, amikor a lovakat szinte kizárólag zárt térben tartják, vagy olyan helyen, ahol naponta átlagosan 4-6 óránál kevesebbet süt a nap, az aktív D-vitamin szintézise a szervezetben nem elegendő a napi szükséglet kielégítéséhez, tehát pótlása szükséges.

Kevés lótulajdonos küld mintát az általa etetett szénából takarmányvizsgáló laboratóriumba táplálóanyag-elemzésre (ebbe beleértve a β-karotin és E-vitamin-tartalmat, külön díj ellenében). A vitaminpótlás szükségességét pontosabban meg lehetne határozni, ha ismert a takarmány vitamintartalma, de a nem megfelelő mintavétel miatt a kapott eredmények csak tájékoztató jellegűek, a vizsgálatok költsége pedig rendkívül magas.

Ugyanakkor sok jó szándékú lótulajdonos akaratlanul is egészségi problémákat okoz a lovának, mert tévesen azt hiszik a vitaminokkal kapcsolatban, hogy „ha egy kicsi jó, akkor a több biztosan még jobb”. Ne légy szégyenlős, merj táplálkozási tanácsot kérni lovakkal foglalkozó szakemberektől vagy lovaknak szánt vitamintartalmú termékeket gyártó és értékesítő cégek szakértőitől.

A friss zöldtakarmányban található valamennyi vitamin megvan a bálázott szénában is, de azok mennyisége a szénában gyorsan csökken.

Ha a ló több mint hat hónapja tárolt szénát fogyaszt, annak vitamintartalma olyan mértékben csökken, hogy mindenképpen valamilyen vitaminkészítményt vagy vitaminokkal dúsított koncentrált takarmányt kell kapnia.

Bizonyos esetekben, mint például egyes betegségek, stressz, szoptatás, növekedés, idős kor vagy intenzív munka, feltétlenül szükség van vitaminpótló kiegészítésre. Mielőtt kiegészítőket adnál a lovadnak, konzultálj állatorvossal vagy takarmányozási szakemberrel a megfelelő dózis meghatározása érdekében! Az ajánlott napi beviteli értékeket a cikk végén lévő táblázatokban találod.

A K-vitamin, tiamin, riboflavin, niacin, folsav és ciano-kobalamin a ló vastagbelében élő mikroflóra által is termelődik, de ezek felszívódása mérsékelt. Drasztikus és elhúzódó antibiotikum-kezelés, illetve tartós diszbiózis, vastagbél-acidózis esetén jelentősen csökken az előállított vitaminmennyiség.

Forrás: Pegazus

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: