0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 13.

A kórokozók a csapadékra vártak – növényvédelmi előrejelzés 39. hét

Megszűnt a nyárra jellemző forróság, és a lehűléssel együtt hosszú hetek után országos eső is jutott a földekre. A jelenlegi időjárásban a rovarkártevők csökkenő ütemű terjedése figyelhető meg, míg néhány kórokozó fertőzési lehetőségei javultak.

Az idei szezonban is tömeges zöld vándorpoloskák és ázsiai márványospoloskák aktivitása nem csökkent, minden növényfajon csoportosan szívogatnak. A kifejlődött imágók mellett sok a különböző fejlettségű lárva, így még jó darabig számítani kell a károsításukra. Telelőre vonulásukra még nem időszerű, mindenesetre az épületek nyílászáróit érdemes zárva tartani. gyümölcsök

Gyümölcsfertőző monília penésztelepei birsen. Az összeérő gyümölcsök könnyen átfertőzik egymást
Fotó: Aponyi Lajos

Az alma- és a körtefajták szürete mellett még tart a terméshullás. A gyümölcsök megfelelő színeződése a kapott csapadék és az éjszakai lehűlés hatására csak most kezdődik, eddig hiányoztak hozzá a feltételek. A kevesebbet termő fajták gyümölcsein megjelentek a kalciumhiányra jellemző foltok, de a kalciumpótlás már nem segít a gond megoldásában.

Az előző években tapasztaltakhoz képest hetekkel korábban leállt az almamoly rajzása, újabb károsításra már nem kell számítani. Az érett termést a fákon és a fák alatt tömegesen károsítják a darazsak és a hangyák.

A sérült gyümölcsökön napokon belül kialakulnak a gyümölcsfertőző monília koncentrikus körökbe rendeződő penésztelepei, vagy mumifikálódik a termés. A birs még nem érett a szüretre, de azon szintén megfigyelhető ez a károsodás. A birs fő rovarkárosítója, a keleti gyümölcsmoly utolsó nemzedéke még rajzik, de a feromoncsapdák már csak néhány egyedet fognak.

A szilvamoly is rajzik még, ám abból is kevesebb a csapák fogása, a folyamatos betakarítás miatt kémiai beavatkozásra nemigen van lehetőség. A moníliás gyümölcsfertőzés a szilva esetében is gyakori, az összeérő gyümölcsök könnyedén átfertőzik egymást.

A selyemfényű puszpángmoly elhúzódó rajzása várhatóan a napokban tetőz.

A csapdázott lepkék száma országos szinten változatos képet mutat, de kevés lepke is képes annyi petét lerakni, hogy az ősz folyamán látványosan károsítsák a puszpángot. Ezek a hernyók az idén már nem fognak bábozódni, a hideg idő beálltáig rágják a növényeket, majd hernyó alakban telelnek át.

Részletes növényvédelmi előrejelzést találnak a Magyar Növényorvos honlapon.

Szerző: Dr. Aponyi Lajos,

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Ez is érdekelheti:

Zöldparadicsom-savanyúság: van okunk örülni az éretlen termésnek is!

Ökológiai gazdálkodás hazánkban: hogyan érhető el a tíz százalék?

Forrás: Kertészet és Szőlészet

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: