…még hetekig pompás idővel, fagymentes éjszakákkal hergeljen minket. De ezzel az elfagyott növényeket már nem tudja kárpótolni, azok mennek a komposztra. Viszont a zöld paradicsomokat vétek lenne kidobni.
Annál is inkább, mivel egy olyan fantasztikus ínyencséggel állunk szemben, amely nem mellesleg a saját kertünkből való. Most nem ismételném magamat, mert nemrég esett szó arról részletesebben, hogy a zöld paradicsom mennyire pompás kirántva, sütve, hogy kiváló mártás, leves, és még saláta is készülhet belőle. Ez alkalommal pedig savanyúságot fogunk készíteni.
Melyik paradicsom a megfelelő?
Amikor zöld paradicsomról beszélünk, a hagyományos paradicsomfajták éretlen termésére gondolunk. Olyanokra, amelyek már elérték a fajtára jellemző méretet, csak még nem kezdtek pirosra, rózsaszínre, narancsra, sárgára, vagy feketére színeződni.
Gyors zöldparadicsom-savanyúság
Fertőtlenítsünk ki, és szárítsunk meg egy egyliteres befőttes üveget, és egy rá való lapkát. A megtisztított zöld paradicsomainkat méretüktől függően vágjuk nyolcadokra, vagy tizenhatodokra. Szorosan pakoljuk bele a szeleteket az üvegbe. Egy kisebb nyeles lábasban keverjünk össze 1 csésze vizet, 1 csésze fehér borecetet, 1 evőkanál cukrot, 2 evőkanál sót, 3 megtisztított és szeletekre vágott fokhagymagerezdet, ½ evőkanál szemes fekete borsot, 1 teáskanál szárított kaprot, és ½ teáskanál kurkumát. Kis lángon felforraljuk, és addig kevergetjük, míg a só és a cukor felolvad. Öntsük a fűszeres keveréket az üvegbe gyömöszölt paradicsomokra. Kocogtassuk ki óvatosan a buborékokat, zárjuk le az üveget, és száraz dunsztban hagyjuk kihűlni. Fogyasztás előtt legalább 24 órára tegyük hűtőszerkénybe. Hűtve 1 hónapig eltartható.
Fermentált zöld paradicsom
Ha van savanyúság-leszorítónk, érdemes használni, hogy biztosan ne kandikáljanak ki a darabok a vízből. Öntsük fel 2%-os sóoldattal (1 liter vízben 1 evőkanál nem jódozott só feloldva). Zárjuk le az üveget a kupakjával, és állítsuk napfénytől védett, szobahőmérsékletű helyre. Tegyünk alá egy edényt, mert némi folyadékot kifortyoghat érlelődés közben. Minden nap sziszegtessük meg, vagyis engedjük ki a termelődött gázt. Ha szükségesnek látjuk, pótoljuk sóoldattal a fogyást. Miután abbahagyja a bugyogást, fogyasztható, de ízlés szerint lehet tovább is érlelni. Sötét, hűvös helyen hónapokig eláll.
Emiatt ne búslakodjunk, ha tudjuk előre, legalább fel tudunk készülni rá. És bizony, van okunk örülni a zöld paradicsomnak is. Különösképpen, ha meglátjuk benne az ínyencséget, a különlegességet. Szaladjunk ki a kertbe, és mentsük a menthetőt!
Ez is érdekelheti:
Zöld paradicsom: 3 ötlet arra, mit kezdjünk az éretlen ínyencséggel