0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 3.

Bajban a kínai tejipar, úsznak a feleslegben: ez számunkra is rossz hír

Több faktor együttes hatására tejfeleslegben úszik Kína, így büntetné az EU-s szállítmányokat.

A brit Reuters hírügynökség arról ír, hogy a kínai tejüzemek rengeteg felesleget termelnek, aminek főként demográfiai és gazdaság-tervezési okai vannak.

A központi kormányzat 2018-ban döntött arról, hogy radikálisan növelni kell a hazai tejtermelést, a tejüzemek célja pedig a teljes önellátás elérése.
Fotó: Pixabay

A hírügynökség szerint a felesleg egyik oka az ország demográfiai változása, ugyanis az utóbbi években megfeleződött a kínai születésszám, így a babatápszerek piaca is szűkül. Ezzel együtt a lakossági szokások is változnak, és

egyre kevesebben fogyasztanak tejterméket.

A termelés csak nehezen tud ehhez igazodni, hiszen évtizedeken át önellátásra törekedtek, így az import visszafogásával nem lehet szabályozni a termelést.

A kínai gazdaság kihívásokkal küzd, így a drágább élelmiszernek számító tejtermékek esetén 2021-2022 között 14,4 kg-ról 12,4 kg-ra esett vissza az egy főre eső éves fogyasztás. Történt ez úgy, hogy az utóbbi évben a túltermelés miatt már az előállítási költség alá esett a tej ára.

Mindeközben Kína továbbra is a világ harmadik legnagyobb tejtermelője évi 42 millió tonnával.

A helyzet elsőként a kisebb termelőket érinti, ők tömegével kezdtek csődöt jelenteni az eladhatatlan áru miatt. Az ország egyik legnagyobb termelője, a Modern Dairy 2024 első felében megfelezte a tejelő szarvasmarha állományt.

Szinte természetesnek mondható, hogy a jelenség hatására jelentősen csökkent az import is: Új-Zélandról, Hollandiából és Németországból jóval kevesebb tejet szállítanak Kínába, mint egy évvel korábban.

A kínai termelők két módon próbálják megoldani a helyzetet. Egyrészt porítják a tejet, hogy jobban eltartható legyen, és időt nyerjenek. Másrészt pedig importlehetőségeket keresnek, ami azért nehéz, mert még sokan emlékeznek arra a 2008-as esetre, mely során többen meghaltak, amikor melaminnal fertőzött kínai tejterméket fogyasztottak. Emiatt

sok esetben a kínai lakosok is az importtejet preferálják.

Kína nemrég döntött arról, hogy vizsgálat alá vonja az európai tejtermékek importját, ami válasz lehet arra, hogy az EU az eddiginél jobban megadóztatja a kínai elektromos járműveket. A fentiek fényében az európai tejtermékek korlátozása nem lenne nagy érvágás az ázsiai ország számára.

tej
Fotó/Designed by: Freepik

Ez is érdekelheti:

Ledöntötték a trappistát a trónról?

Amikor a sajtműhely jön a tejhez

Forrás: magyarmezogazdasag.hu/Reuters.com

Magazin ajánló: