A brit Reuters hírügynökség arról ír, hogy a kínai tejüzemek rengeteg felesleget termelnek, aminek főként demográfiai és gazdaság-tervezési okai vannak.
A hírügynökség szerint a felesleg egyik oka az ország demográfiai változása, ugyanis az utóbbi években megfeleződött a kínai születésszám, így a babatápszerek piaca is szűkül. Ezzel együtt a lakossági szokások is változnak, és
A termelés csak nehezen tud ehhez igazodni, hiszen évtizedeken át önellátásra törekedtek, így az import visszafogásával nem lehet szabályozni a termelést.
A kínai gazdaság kihívásokkal küzd, így a drágább élelmiszernek számító tejtermékek esetén 2021-2022 között 14,4 kg-ról 12,4 kg-ra esett vissza az egy főre eső éves fogyasztás. Történt ez úgy, hogy az utóbbi évben a túltermelés miatt már az előállítási költség alá esett a tej ára.
A helyzet elsőként a kisebb termelőket érinti, ők tömegével kezdtek csődöt jelenteni az eladhatatlan áru miatt. Az ország egyik legnagyobb termelője, a Modern Dairy 2024 első felében megfelezte a tejelő szarvasmarha állományt.
Szinte természetesnek mondható, hogy a jelenség hatására jelentősen csökkent az import is: Új-Zélandról, Hollandiából és Németországból jóval kevesebb tejet szállítanak Kínába, mint egy évvel korábban.
A kínai termelők két módon próbálják megoldani a helyzetet. Egyrészt porítják a tejet, hogy jobban eltartható legyen, és időt nyerjenek. Másrészt pedig importlehetőségeket keresnek, ami azért nehéz, mert még sokan emlékeznek arra a 2008-as esetre, mely során többen meghaltak, amikor melaminnal fertőzött kínai tejterméket fogyasztottak. Emiatt
Kína nemrég döntött arról, hogy vizsgálat alá vonja az európai tejtermékek importját, ami válasz lehet arra, hogy az EU az eddiginél jobban megadóztatja a kínai elektromos járműveket. A fentiek fényében az európai tejtermékek korlátozása nem lenne nagy érvágás az ázsiai ország számára.
Ez is érdekelheti: