A környéknél közel 100 milliméterrel több (évi átlagos 750 mm) csapadék a zárt völgyekkel különleges élőhelyek kialakulásának teremtette meg a feltételeit. Az idős elegyes erdők, a Pihenő-tó, a bemutató vadaspark mind-mind rengeteg felfedeznivalót kínál.
Az Anna-forrás mellett egész évben üzemelő Annafürdő Vendégház és az Erdei iskola kulcsosháza pedig kisebb-nagyobb csoportok számára nyújt kiváló szálláslehetőséget. A hét kilométer hosszan vezető Hunyor tanösvény gyenge lejtéssel végigköveti az Anna-forrás völgyét.
A lengyeli erdő már az őskorban számos törzsnek adott lakhelyet. Erre utaló bronzkori földvár (a Sánc) maradványait találjuk meg néhány kilométerre Annafürdőtől az erdőben. A középkorban is számos település volt itt (például Papd), de ezek a török megszállás idején elnéptelenedtek, eltűntek. Lengyel erdeje a 19. században már a gróf Apponyi család birtokában volt, melyet a grófné 1926-ban a Magyar Nemzeti Múzeumnak adományozott.
A második világháborút követő időszakban az erdők kezelését a Tolna megyei Állami Erdőgazdaság vette át, a mai Gyulaj Erdészeti és Vadászati Zrt. jogelődje. Annafürdőn, a 86 hektáros parkerdőben szervezett programokon kívül erdei iskola, kilátó, a Pihenő-tó, vadaspark, tematikus tanösvények, illetve egy kulcsosház és egy apartmanokból álló vendégház várja a kirándulókat és a pihenni vágyókat. A Hunyor tanösvény 2005 tavaszán készült el. A helyszínen hét ismertetőtábla hívja fel a figyelmet a látnivalókra.
A tanösvény gyenge lejtéssel végigköveti az Anna-forrás völgyét. A körút mindkét irányban végigjárható, igény esetén szakvezetéssel is.
A kezdő állomás táblájáról megismerhetjük a tanösvény célját, útvonalát, főbb látnivalóit. A kiindulópontnál lévő Anna-forrás (felszíni) vízgyűjtője meglepően kicsi (24 hektár), a forrás mégis egész évben kiegyenlített vízhozamú. Egykor a gróf Apponyi család gőzfürdőjének vizét biztosította. Már 1863-ban említi egy alispáni összeírás.
A vastag löszrétegben látható rétegződések a múlt különleges eseményeiről mesélnek. A hatalmas „talajszelvényen” kiválóan tanulmányozható a területre jellemző erdőket nevelő talajtípus, az agyagbemosódásos barna erdőtalaj. A löszbabák felkutatása minden gyermek részére izgalmas feladat.
A talajszelvénytől sétánkat egy idős elegyes erdőben folytatjuk. Az ezüst hárs elegyes gyertyános tölgyesbe a nedves (humid) klímának köszönhetően bükkös is keveredik. A 3. állomás táblája a társulás jellemző növényeit mutatja be.
Vadregényes völgyekkel szabdalt terepen haladunk át. A szép ezüst hársak tövében tavasszal gyönyörű virágok nyílnak, egyebek közt a tanösvény névadója, az illatos hunyor, illetve a májvirág, a szártalan kankalin tűnik áprilistól májusig a szemünk elé. A 4. állomáson képek segítik a beazonosításukat.
A mellette álló, alig 250 méteres domb igazi „hegyként” magasodik a tó fölé. A tótól enyhe emelkedővel fiatal vöröstölgy-telepítésen keresztül érünk vissza az idős tölgyerdőbe. Alig 30 méter szint leküzdésével pedig eljutunk a 6. állomásnál lévő Rétisas-fészek-kilátóhoz és lombkoronasétányhoz. A kilátóból nagyszerűen tanulmányozható a környék domborzata, a tájékozódást színes térkép, domborzatmodell segíti. A gerincen cseres-tölgyes erdőt találunk a jellegzetes cserjefajokkal, virágokkal.
A dombról lesétálva egy „nagy magasleshez” érkezünk. Innen akár egyszerre egy egész osztály is megfigyelheti a bekerített területen élő állatokat: vaddisznót, gím- és dámszarvast. A vadaspark a Hunyor tanösvény utolsó állomása, ahonnan hangulatos kocsiúton élményekkel, sok hasznos és érdekes információval gazdagodva érkezünk vissza a kiindulóponthoz, az Anna-forráshoz.
Hasznos tudnivalók
- Jelzése: zöld hunyorlevél
- Hossza: 2,5 km (körút)
- Időtartam: 2 óra
- Jellege: természetismereti
- Látogathatóság: szabadon látogatható
- Megközelítés: A Szekszárdról, Dombóvárról, Bonyhádról, Kurdról induló buszok érintik a parkerdőt. Kurd vasútállomástól busszal vagy akár gyalogosan is elérhető. Autóval a 6-os útról Bonyhád felől, az M7-esről Siófok–Hőgyész–Kurd–Lengyel-útvonalon vagy Dombóvár felől.
Bővebb információ: +36 30 947 0898, annafurdo@gyulajzt.hu
Szegedi Viktória
Gyulaj Zrt.
Fotók: Gulyás Attila, archív