0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 13.

Egy tanulmány szerint rosszabb lehet a laboratóriumi hús az igazinál

A Kaliforniai Egyetem legújabb, megjelenés előtt álló kutatása szerint a laborhús karbonlábnyoma nagyobb lehet a hagyományos húselőállításénál.

A laboratóriumban előállított húsokkal kapcsolatban a legfőbb érv általában az szokott lenni, hogy klímavédelmi szempontból fenntarthatóbbak, mint az állattartás.

Ám a Kaliforniai Egyetem legújabb, megjelenés előtt álló kutatása szerint a laborhús karbonlábnyoma nagyobb lehet a hagyományos húselőállításénál

– számol be róla a BBC.

Illusztráció
Forrás/Designed by: Freepik

A laboratóriumi húsokat – ahogy az az elnevezésükben is benne foglaltatik – laborban, egyetlen sejtből tenyésztik ki mesterséges eljárással, és az általános érvek szerint ezzel kiküszöbölhetők az állattartásból fakadó környezetvédelmi károk, mint pl. a szarvasmarhák metánkibocsátása.

Az ENSZ adatai szerint az élelmiszercélú állattartás a teljes üvegházhatásúgáz-kibocsátás több mint tizedéért felel, és a Föld lakosságának növekedésével ez az arány egyre növekszik.

A Nature tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint a megfelelő mértékű legeltetés segít megkötni a szenet a levegőből, de sajnos jellemző a túllegeltetés, ami a talajerózió miatt pont ellentétes hatást vált ki.

Visszatérve a Kaliforniai Egyetem kutatására, a laborban végzett hústermesztés jelentős energiát emészt fel azzal, hogy mesterséges körülmények között végzik el egy élő állat testének feladatait, így pedig már nem biztos, hogy környezetvédelmi szempontból megéri váltani.

Arról azonban nem szól a beszámoló, hogy mi a helyzet akkor, ha a laborhúst előállító cégek megújuló energiát használnak, és egyáltalán a módszertanról sem oszt meg sok információt a BBC.

Ez is érdekelheti:

Ez lehet az első, laborban előállított fehérjetermék az EU-ban

Rózsaszín szuperrizs hódíthatja meg a világ egy részét

Forrás: magyarmezogazdasag.hu/sciencefocus.com

Magazin ajánló: