0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 13.

Hogyan éljük túl a kényszerpihenőt?

A kényszerpihenő segítséget nyújthat a betegségekből való gyorsabb felépülésben, vagy a fertőzések elkerülése érdekében, vagy a zord időjárási körülmények miatt válhat szükségessé.

A ló csordaállat, minél természetesebb körülményeket tudunk neki biztosítani, annál boldogabb lesz. Ideális esetben minden lónak lehetőséget kellene adni, hogy szabadon barangolhasson, legelhessen, friss vizet ihasson, és élvezhesse a társas kapcsolatot a többi lóval, de még a legideálisabb tartási körülmények között is előfordulhat olyan eset, amikor a többiektől elkülönítve elkerülhetetlen a boxfogság.

ló
Fotó: Somogyvári Anett

Meddig tart és hogy bírja a ló?

A kényszerpihenő időtartalma változhat. Lehetnek napok, hetek vagy akár hónapok is.

Néhány ló jól viseli, mások kifejezetten stresszes állapotba kerülnek, fizikai problémák fejlődhetnek ki náluk, mint pl. légúti betegségek, viselkedészavarok (szitálás, karórágás, agresszió, depresszió).

A nehéz időszakok a tulajdonost is megviselik, hiszen nehéz megoldást találni ezekre a problémákra. Gondos menedzsmenttel azonban segíthetünk lovunknak a fogság könnyebb átvészelésében. A bezártság elviselésének képessége lovanként változik, de ha a ló korábban a legtöbb időt kint töltötte a legelőn, vagy a karámban, akkor némi időre mindenképp szüksége lesz, amíg megszokja az új helyzetet. Ugyanez igaz arra az esetre is, ha megszokta a napi munkát, aminek hirtelen vége szakad. Ilyenkor elkezdhet szitálni, vagy körbe-körbe járni a boxban, főként akkor, ha amúgy is hajlamos ilyen viselkedésre.

A bezártság könnyebbé tétele megfelelő takarmányozással

Amit legelőször meg kell tennünk az az, hogy alkalmazkodunk a megváltozott körülményekhez lovunk takarmányozásában. Az előtte legelőn tartott lovak esetében a biztonságos átállás miatt kérjük állatorvosunk tanácsát a takarmány összeállításában, hogy a lehető legkevésbé legyen drasztikus a változás lovunk számára, ilyenkor ugyanis fennáll a székrekedésből eredő kólika veszélye. Lovunknak szüksége lesz nagymennyiségű jó minőségű(!) takarmányra, de nem koncentrátumokra, ezért fontos, hogy

megfelelően állítsuk be az étrendjét és lehetőleg drasztikusan vegyük vissza a nagy energiatartalmú tápokat,

gabonákat, sőt teljesen el is hagyhatjuk őket. Figyeljünk arra, hogy a ló előtt mindig legyen széna. Egyrészt a folyamatos szénafogyasztással leköti magát, másrészt mindig lesz a gyomrában valami, ami csökkenti a stressz miatt kialakuló gyomorfekély esélyét.  Amennyiben lehetséges, egy későbbi szakaszban keressünk olyan helyet, ahol ki tudunk alakítani egy minikarámot korlátozott legeltetéshez. Emellett számos unaloműző játék is fellelhető a piacon, amelyek segítenek enyhíteni az unalom miatt kialakuló viselkedésproblémákat. A kíváncsi lovak szeretnek játszani a fellógatható gumilabdával, vagy szeretik a kihívást, amelyet jutalomfalat adagoló játék nyújt. Viszont sok ló egyáltalán nem érdeklődik a játékok iránt.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: