0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 7.

Állva alszik a ló?

Az alvás a lovaknál is természetes és kulcsfontosságú folyamat, amely számos fontos funkciót lát el. Alvás közben megszűnik a tudat és mozdulatlanság lép fel.

Az alvás csak úgy, mint a legtöbb élőlényben, a lovaknál is elengedhetetlen az agyszövetek, illetve az izmok megfelelő regenerációjához, valamint helyreállításához. Az alvás során hormonok is termelődnek, például növekedési hormon vagy melatonin, amelyek pozitívan hatnak az egészségre. A megfelelő alváshigiénia hiánya számos negatív egészségügyi következménnyel járhat a ló számára. Az alábbiakban 5 érdekességet olvashatnak a lovak alvásával kapcsolatban.

Hogyan alszik a ló?

hogyan alszik a ló
Fotó: Somogyvári Anett

A ló pihenésnek négy szakasza van: inaktivitás, megfelelő pihenés, szunyókálás és megfelelő alvás. Az, hogy egy ló hogyan alszik, attól függ, hogy milyen helyzetben, illetve körülmények között találja magát.

Az egyik leggyakrabban megfigyelhető lehetőség az állva alvás. Ez a pozíció lehetővé teszi a lovak számára, hogy éberek maradjanak, miközben egyszerre pihenjenek is.

Létezik a lassú hullámú alvásfázis SWS (angolul Slow Wave Sleep), amely során a ló végtagjai le vannak blokkolva, szemei ​​félig csukva vannak, a fej és a fülek enyhén lehajtottak, a nyakizmok pedig ellazulnak. A második lehetséges alvási mód a fekvő pozíció, amely lehetővé teszi a REM alvás elérését illetőleg pihenést biztosít a mozgásszerveknek és a csontrendszernek egyaránt, ami a szervezet regenerálódásához megfelelő pihenést biztosítja számukra.

Mikor alszik a ló állva és miért?

A lovak leggyakrabban akkor alszanak állva, amikor nem érzik magukat biztonságban, vagy amikor ébernek kell lenni. A természetben sebezhetőek a ragadozók támadásaival szemben, és az álló helyzet lehetővé teszi számukra, hogy veszély esetén gyorsan reagáljanak, illetve menekülni tudjanak. Ebben az alváshelyzetben mindig készen áll a menekülésre, miközben pihen. Ha fenyegetve érzi magát egy éber, figyelmes egyed, akkor jelzi a ménes többi tagjának, lehetőséget kap az azonnali menekülésre, és végső soron biztosítja saját maga, valamint a többi ló biztonságát.

Számos oka van annak, hogy a lovak miért képesek állva aludni. Az első az anatómiájukhoz és a szervezet szükségleteihez kapcsolódik. Szívük, illetve keringési rendszerük ehhez a pozícióhoz igazodik, mert ez elősegíti a vérkeringést illetőleg jótékony hatással van a ló szervezetére.

Ezenkívül a lovak csontrendszerének speciális mechanizmusa van. Lehetővé teszi a végtagok, különösen a hátsó térdkalács blokkolását, így képes a ló, álló helyzetben maradni izomerő használta nélkül. Ez az ún. rögzítőrendszer két típusra oszlik: A mellkasi végtag rögzítőrendszere – felelős az elülső lábak állandó helyzetének megőrzéséért, és a testsúlya a ló feje felé tolódik el. A másik a kismedencei végtag rögzítőrendszere – felelős a hátsó végtagok merevítéséért, de kevesebb olyan pontja van, amely alvás közben blokkolja a lábat, ami lehetővé teszi a súly átvitelét egyik lábról a másikra.

Mikor alszik a ló fekve, és miért?

A lovak fekve alszanak, amikor biztonságban érzik magukat, illetve teljesülnek a megfelelő körülmények ehhez. Van egy olyan rendszer a ménesekben, ahol csak néhány egyed alszik, míg a többi éber marad. Állva alvás közben, a ló nem tud REM-alvást elérni, mert ehhez izmait teljesen el kell lazítania.

A fekvő pozíció lehetővé teszi számára a test legnagyobb regenerálódását, valamint ellazulását. Ezért is nagyon fontos, hogy lovunk rendszeresen feküdjön le éjjel.

Megfigyelhetünk olyan helyzeteket is, amikor a ló nappal fekszik le napozni. Figyelmesnek kell azonban lenni, ha lovunk 45 percnél tovább fekszik. A túl hosszú fekvés egészségügyi problémák jele lehet, vagy kólikához, vagy későbbi alvási problémákhoz vezethet.

Hány órát alszik a ló?

Az, hogy a ló mennyi ideig alszik, életkorától, egészségi állapotától, illetve életmódjától függ. A lovak általános alvásigénye napi 5-7 óra alvás, amelyre leggyakrabban 20:00 és reggel 5:00 között kerül sor. Az egészséges lovaknak napi 30 perc és 3 óra közötti REM alvásra van szükségük, a fiatal lovaknak és csikóknak pedig többre a megfelelő fejlődéshez valamint regenerálódáshoz.

Életük első heteiben a csikók a nap felét alvással tölthetik, 3 hónapos korukig ennek az időnek akár 80%-át is átalusszák.

Ez lehetővé teszi számukra, hogy a legintenzívebb növekedés időszakában feltöltsék energiatartalékaikat, illetőleg megfelelő mennyiségű erőre tegyenek szert. Az öreg lovak gyakrabban és rövidebb ideig alszanak, de ez nem befolyásolja általános egészségi állapotukat.

ló csikó alvás
Fotó: Somogyvári Anett
Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: