0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 13.

Ezt okozta a hamisítási botrány és a magas költségek Kínában

Kínát elárasztotta a tej, mert kevesebb gyermek születik és a költségtudatos fogyasztók is kevesebbet vásárolnak. A keresletcsökkenés a belpiacokat ugyanúgy érinti, mint a világpiacot, ahol Kína egyre kevesebb tejterméket vásárol.

A Kínában felgyülemlett tejfelesleg nem szándékolt következménye Peking élelmezésbiztonsági célú erőfeszítéseinek, amelyek a fogyasztás népszerűsítésével és a bővítés ösztönzésével a tejágazat fellendítésére irányulnak – olvasható a Reuters elemzésében. tejterméket

Illusztráció
Forrás: MMG archív

A magas előállítási költségek és a 2008-as hamisítási botrány öröksége, amely legalább hat gyermek halálát okozta és több ezer embert kórházba juttatott, korlátozza az ágazat exportlehetőségeit. Ez is a tejfelesleg felhalmozódásának okai között van.

 

Az öregedő népesség és a gazdaság lassulása gyengítette a keresletet a magasabb árú élelmiszerek, például a sajt, a tejszín és a vaj iránt.

Így a kínai tejfogyasztás a 2021-es 14,4 kg/fő-ről 12,4 kg-ra csökkent 2022-ben, az utolsó évben, amelyre vonatkozóan a kínai statisztikai hivatal adatai rendelkezésre állnak.

Forrás: Pxhere.com

Ugyanakkor a világ harmadik legnagyobb tejtermelőjének számító Kínában a tejtermelés a 2017-es 30,39 millió tonnáról tavaly közel 42 millió tonnára emelkedett, meghaladva Peking 2025-re kitűzött 41 millió tonnás célját.

A kínai tej ára 2022 óta a kilogrammonkénti 3,8 jüan (0,5352 dollár) körüli átlagos termelési költség alá esett, ami miatt sok veszteséges gazdaságot bezártak, más gazdaságok pedig az állatok levágásával csökkentették állományukat.

A húst pedig egy másik túlkínálati piacon adták el.

A Modern Dairy, Kína egyik legnagyobb tejtermelője például az idei év első felében tejelőszarvasmarha-állományát a felére csökkentette, és 207 millió jüan (29,07 millió dollár) nettó veszteséget könyvelt el.

„A tejtermelő vállalatok a tej eladásán és a hús értékesítésén is pénzt veszítenek” – mondta Li Yifan, a StoneX árupiaci pénzügyi szolgáltató cég tejágazati (ázsiai) vezetője.

Forrás: Pixabay.com

A kínai tejtermékimport – főként Új-Zélandról, Hollandiából és Németországból – az idei év első nyolc hónapjában 13%-kal, 1,75 millió tonnára csökkent az előző év azonos időszakához képest.

A tejpor, mely a legfontosabb tejtermékimport, 21%-kal, 620 ezer tonnára csökkent – derül ki a kínai vámadatokból.

A tejtermékek nettó importvolumene 2024-ben valószínűleg 12%-kal csökken az egy évvel korábbihoz képest, és „a hosszú tejipari visszaesés 2025-ben is hatással lehet az import volumenére” – írta a Rabobank Research egy múlt havi elemzésében.

Forrás: magyarmezogazdasag.h/Reuters

Magazin ajánló: