Gyetvai Zsolt gyerekként kezdett lejárni a Balatonra, s az ott töltött idő oly mély nyomokat hagyott benne, hogy felnőtt fejjel megvásárolt egy füredi villát. S, ha már az épület építtetője borospincét is készíttetett a ház alá, ő sem volt rest, szőlőt vett, és belevágott a borkészítésbe. Ma 13 hektárról szüretelnek – három kékszőlő és hét fehér -, s Demjén Gábor főborásszal a Balaton eredeti, gyümölcsös ízeit viszik közelebb az érdeklődőkhöz. A szokásos őszi portfóliómustrán mi is kóstolói lehettünk a Balatonfüred-Csopaki Borvidék egyedi világának.
„A legszebb élményem még ma is az, amikor az egyik érdeklődő édes bort keresett, és egy kis ámítással megkóstoltattam vele a Kékfrankos silleremet. A borban rejlő gyümölcsösség miatt képes volt édesnek érezni. Ilyenkor azt mondom, hogy formálom a piacot. Az érdeklődő visszakérdezett, ez tényleg száraz, pedig olyan gyümölcsös? Mondom, igen, ez egy száraz bor”- kezdte beszélgetésünket az igazgató Gyetvai Zsolt. A szakember hozzátette,
Tapasztalata szerint a Balatonnál kevésbé fogadják el a rozét, a sillert vagy a vörösbort. „A rozénak soha nem voltam híve, mert én a nagy rozékat a franciáknál iszom, nálunk „megerőszakolt” kékszőlőből készül. Úgy tűnik, kezd kimenni a divatból, miközben jön fel a siller, ami szerintem jó kis beszélgetős bor, azt érdemes csinálni. Egyre jobban keresik nálunk, szívesen viszik, ez a könnyű vörösbor lehet a jövő”- hangsúlyozta.
A sillert – vagy ahogyan régen hívták, a kastélyos bort – három-négy napon áztatja a héján, majd kipréseli. Akkorra már megjelennek a vörösboros jegyek, magán viseli a fajtajelleget, nem eper, vagy málna illatú, hanem kékszőlő illata van a nedűnek, meg kell szokni. Folyamatosan edukálják a a fogyasztóikat, muszáj, ezzel építik a jövőt, mondja Gyetvai Zsolt.
„Általában érzünk egy túltermelési válságot, rengeteg az eladó szőlő, egyre kevesebb a vevő, de a fehérborokból, például a Sauvignon blancból nem tudunk eleget készíteni. Idén pánik is tapasztalható, mert sokkal kevesebb termett a fajtából, szerintem a jövő nyár közepére el fog fogyni a 20 ezer palackunk. Érdekes piac lesz az idén. A fehérborok közül keresett az Olaszrizling, a Sauvignon blanc, a többi, a Tarmini, a Furmint, még a Rajnai rizling is rétegbor. Aki szereti, az csak azt issza, de aki nem szereti, az meg sem kóstolja”.
Az évjárat jellemzőiről kérdezve Gyetvai Zsolt elmondta, a napégés gondot okozott, sok szőlő, ami nyugati napot kapott, szinte megsemmisült, leégett. Emiatt kevesebb volt a súly is, a lé pedig a szokásosnak közel a fele. Érdekes módon pont a magyar fajtáink szenvedték meg jobban a klímaváltozást. Tehát a Sauvignonban szinte nem láttunk problémát, a Tramini szebb volt, mint tavaly, miközben a Furmint, az Olaszrizling komoly károkat szenvedett. Nem véletlen, hogy legutóbb Sauvignon blanc-t és Rajnai rizlinget telepített, mert tapasztalata szerint
A Rajnai esetében sem logikus, hogy mitől bírja a meleget, mert északi fajta, de olyan szépen viselkedett a tavalyelőtti melegben, hogy bizalmat szavazott neki.
„A Furminttól többet vártam, mégis leégett. Szép nagy bogyói vannak, gyűjti a fényt, de nem bírja feldolgozni a nagy meleget, úgyhogy a nyugati oldalon mi takarjuk a szőlőt, hogy ne érje a napfény, árnyékolni kell, mert ez lesz a jövő”- hívta fel a figyelmet a szakember, hogy egyrészt nem szedik le a levelet a nyugati oldalon, aminek megvan a kockázata, hiszen hogyha párás az idő, megjelennek a gombabetegségek.
Minden nap reggel hattól éjfélig zajlott a betakarítás, minden egyszerre érett, és szeptember 10-e volt az utolsó szüreti nap. Korábbi években ez volt a szüret kezdete.
Ez is érdekelhet: