0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. március 20.

Patagondok

Jön az évszakváltás. Milyen kihívásokkal kell megküzdeniük a lovasoknak lovaik patáját illetően, hogyan lehet zökkenőmentessé tenni az átmentet?

A fehérvonal betegség

Fehérvonal betegség
Fehérvonal betegség, ami a hordozószélt támadta meg

Kialakulásában ugyanazok a tényezők játszanak szerepet, mint a nyírrothadásban, lassabban alakul ki, viszont alattomosabb, mint a nyírrothadás. Magától nem gyógyul, kimondott kezelést igényel. Alattomos betegség, viszont könnyen kezelhető. A hordozószél morzsalékonnyá válásával lehet jellemezni. Ha a hordozószél felfoszlott, akkor már egy előrehaladott állapotról beszélünk. Ezt kezelni kell gombaölőkkel és antibakteriális szerekkel.

Két típusa van, az egyiknél maga a fehérvonal károsul, üregessé válik, a másiknál a hordozószél morzsalékonnyá válása, a szaruoszlopok közötti állomány károsodása figyelhető meg.

A fehérvonal betegség a pata közepétől hátra fele alakul ki leggyakrabban, azon a területen, ahol a legerősebb a patamechanizmus. Ha nem réz bevonatú szegeket használ a kovács, akkor a régi szeglyukakon, illetve az új szeglyukakon is be tudnak kerülni a baktériumok.  A fehérvonal betegséget a ló gazdája csak kívülről tudja kezelni, ha a lova patkolva van, pl. teafaolajjal. A nagyobb hangsúly a patkolókovácson van, mert a körmölés után, a patkolás előtt kell kezelnie. A fehérvonal betegség kezelésének az alapja a kibontás, az anaerob körülmények megszüntetése. Ezt követi a fertőzött területtől függően vagy gyógyszeres kezelés és patkolás, illetve gyógyszeres kezelés és műszarus kezelés.

Patarák

Patarák
Patarák

Kétféleképpen alakulhat ki. Az egyik a keratómás patarák, csontelváltozásos. Ekkor a csontszövet elváltozásai miatt sérül a lágyszövet, ez műtétileg kezelhető, ez a ritkább. Ami ennél sajnos gyakrabban fordul elő, az a kezeletlen nyírrothadás miatt alakul ki. Ekkor már olyan mértékben sérült a sejtes nyír is, hogy képtelen a funkcióját ellátó nyírsejteket termelni, ehelyett vegyes állagú sarjszövetet képez, amiben ugyanúgy vannak vérerek, idegek, akár még talpi szaru sejtjei is, meg a nyírsejtek.

Jellemzője, hogy rendkívül érzékeny és az egészséges nyírral ellentétben egyáltalán nem terhelhető, állatorvosi kezelést is igényel.

Kezelése külsőlegesen gyógyszeres, de pozitív hatással lehet rá az antibiotikum kúra is. A gyógyszeres kezelés mellett pedig kauterizálással (sebkiégetéssel) kezelik. Ennek az a hátránya, hogy a lágyszövet nagyon vezeti a hőt, könnyű vele további gyulladást okozni, emellett beindíthatja a sarjszöveteket, így még több keletkezhet. Ezért az ilyen durva, de szükséges beavatkozásokat csak állatorvosi konzultációval, felügyelettel szabad végeznie a kovácsnak.

+ Néhány tanács

Ha télen pihentették a lovat, levették a patkót, hagyták a patát természetes módon kopni, idejében el kell kezdeni a felkészítést a lovaglásra, versenyzésre, mert

egy patkolásból nem biztos, hogy a kovács abba az állapotába vissza tudja hozni, amiben az előző évben jól és egészségesen tudott versenyezni az állat.

A sarkoknak és stifteknek csúszásszabályzó szerepük van, sarkakat csak lovagláskor, illetve sportlovak esetében csak az aktuális versenyszámban használjuk. Folyamatos sarokhasználat tilos! Előnye nincs, viszont rengeteg hátránya lehet.

Kiegészítők: Csodák nincsenek, táplálékkiegészítőkben lehet kapni keratinos, biotinos készítményeket. Tapasztalat útján kell megtalálni, melyik termék működik, de a rendszeres pataápolást, pataszabályozást, patkolást nem helyettesíti egyik sem, mint ahogy a jó minőségű alaptakarmányt sem.

Ez is érdekelhet:

Néhány érdekes tudnivaló a lovakról nem csak laikusoknak

Etetés lovaglás előtt?

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: