Az orvosi kecskeruta (Galega officinalis) évelő növény, szára 40–100 cm magas. Páratlanul szárnyalt levelei rövid nyelűek, és 11-19 levélkéből állnak. A levélkék lándzsásak vagy elliptikus alakúak. Virágfürtjei hosszú nyelűek és dús virágúak, virágai lilás vagy fehér színűek. Hüvelytermése 2–3 cm hosszú, sokmagvú, a magvak között finom befűződésekkel. Nektár- és virágportermelése méhészetileg is fontos. Virágzása július – augusztusban folyamatosan tart.
A kecskeruta évezredek óta ismert gyógynövény, melynek számos jótékony hatása van. Gyakran alkalmazták a népi gyógyászatban, különösen a szoptató anyák tejtermelésének fokozására, valamint a cukorbetegség és az azt megelőző állapot kezelésében kap szerepet.
A kecskeruta jótékony hatásai
A kecskerutát leggyakrabban a szoptató anyák tejtermelésének serkentésére használják. Ugyanis a növényben található hatóanyagok fokozzák a prolaktin hormon termelődését, amely a tejtermelésért felelős. Emellett a kecskerutában található anyagok segíthetnek csökkenteni a vércukorszintet, így a növény potenciális szerepet játszhat a cukorbetegség kezelésében.
Használatának veszélyei
A kecskeruta használata megfelelő adagolásban gyógyhatású, azonban mértéktelen fogyasztása, különösen a magvaké, ártalmas. A vércukorszint kóros mértékű csökkentésével baleseteket idézhet elő. Túlzott fogyasztása fokozott nyálazást és köhögési ingert válthat ki. Az egyéb gyógyszerekkel való káros kölcsönhatás veszélye miatt alkalmazása csak orvosi javallatra ajánlatos.
A kecskeruta túlzott fogyasztása vagy hosszú távú használata számos mellékhatást okozhat, köztük: hányinger, hányás, hasmenés. Egyes embereknél izomfájdalmak jelentkezhetnek szedése során.