Féreghajtózás helyett kötelező kezelések
Dr. Varga János állatorvos a juhállományok folyamatos féreghajtózásának feleslegességére hívta fel a gazdák figyelmét, ugyanis jelentős eredményt hosszú távon nem lehet elérni ezekkel a szerekkel a legeltetéses állattartás miatt kialakuló visszafertőződések okán. Azonban ezt a tendenciózusságot nem lehet „kiiktatni” a juhtartókból, mondván, az elöregedő juhásztársadalom „jó ez már így, ahogy eddig is ’vót’” irányelv szerint kezeli állataikat. Nemcsak a juhászutánpótlás jelent komoly gondot, kiskérődző állatorvosnak is egyre kevesebben állnak, ami e szektor állategészségügyi stabilitását ingathatja meg még jobban a jövőben. Az állatorvos szerint valamennyi juhtartó sokat tanulhatna az elhullott egyedek boncolásából, azáltal ugyanis információt gyűjthetnének az állományuk parazitahelyzetéről, vagy akár a probléma forrásáról is.
Telepkorszerűsítés előtti tervezés
Kovács-Ingric Dominika állattenyésztő mérnök, a Farmer Starter webáruház tulajdonosa az állattartó telepek korszerűsítésének lehetőségeiről adott tippeket a programban résztvevőknek. Szerinte telepfejlesztésekkel jelentős esély mutatkozna a 0,6-0,8 fajlagos szaporasági ráta 1,5-ös szintre való emelésére. Azonban ehhez előtte olyan ágazati kihívásoknak kellene megfelelni, mint az ágazati digitalizáció bevezetése, állategyedenkénti nyilvántartás-vezetés elindítása, a jelenlegi állategészségügyi státusz magasabb szintre történő emelése, minőségi takarmányok etetése, elavult istállótechnológiák felszámolása és a gyapjúprobléma kezelése…
A telepkorszerűsítés megtervezéséhez olyan tanácsokkal szolgált, mint meghatározni az állattartó épületek funkcionális hiányosságait, és felszámolni azok kiváltó okait a beruházási támogatások lehetőségeinek igénybevételével. Külön kiemelte az új épületek megtervezésekor a későbbi bővíthetőség, átalakíthatóság jelentőségét, amely a tovább-korszerűsítésnél jelenthet segítséget, valamint a világítástechnológia modernizálását (kutatások szerint napi 16, de akár 22 óra folyamatos megvilágítás is növeli a szaporaságot) és az épület szellőzésének fokozását, mely a hőstressz kezelésében, a levegőminőség javításában játszhat kiemelkedő szerepet.
A cikk teljes tartalma elolvasható lesz a Kistermelők Lapja 11. számában.