A tízrészes film epizódjait csaknem negyven Kárpát-medencei helyszínen, vár- és kastélykertekben, arborétumokban és apátságokban forgatták, ez az eddigi legátfogóbb látlelet hazánk történeti kertjeiről. Több mint harminc szakember, kertépítész, forráskutató, vízjogász, zenetörténész és pomológus, valamint sok-sok érintett és szemtanú osztja meg tudását, emlékeit a hajdani kertek kapcsán, növénygyűjteményekről, és azok jelentőségéről.
Az ismeretterjesztő filmsorozat rávilágít arra, hogy
Megmutatja, régen hogyan működött a kertek fenntartása, és miként lehetséges méltó gondozásuk, fejlesztésük a mai viszonyok között. Foglalkozik az éghajlat változásával is, választ keresve arra kérdésre, hogy milyen kertünk lehet manapság a megváltozott körülmények között.
A sorozat egyenként 25 perces filmjei a tájkultúrát, a kertművészetet hirdetik, mondta köszöntőjében Herczeg Ágnes Mőcsényi-díjas tájépítész, a 2021-ben életre hívott civil ernyőszervezet, az MKA kuratóriumának elnöke.
Herczeg Ágnes a film egy jelenetében ki is fejti, hogy a kert az ember számára valójában a világképet jelenti, hogy hol helyezkedik el a Földön, milyen a viszonya hozzá. Ha a kultúrtörténet során megnézzük a kerteket, láthatjuk, hogy kifejezik, miként viszonyul az ember, a közösség magához a természethez és annak teremtett állapotához, és mint alkotó, gondolkodó lény milyen módon formálja saját képévé a környezetet.